V eksploziji plina na Mlaki pri Kranju se je porušila skoraj polovica stanovanjske hiše, v ruševinah pa je ostala ujeta starejša ženska. / Foto: Gorazd Kavčič

V eksploziji plina se je porušila polovica hiše

Jutranjo eksplozijo v stanovanjski hiši na Mlaki pri Kranju je povzročilo uhajanje plina. Porušilo je pol hiše, ena oseba se je poškodovala.

Mlaka pri Kranju - V stanovanjski hiši na Dolenčevi poti na Mlaki pri Kranju je danes nekaj pred 8. uro odjeknila močna eksplozija, zaradi katere se je porušila približno polovica hiše. V času eksplozije se je v hiši nahajala starejša ženska, ki so jo gasilci s tehničnim posegom rešili iz ruševin, zaradi poškodb pa so jo odpeljali v ljubljanski klinični center. Eksplozijo, ki so jo slišali tudi v Kranju, je povzročilo uhajanje plina, kriminalisti pa ta trenutek še preiskujejo, ali je šlo za eksplozijo plinske jeklenke ali zemeljskega plina. Bližnjo okolico so za nekaj časa tudi evakuirali, tako so po besedah Bojana Kosa s Policijske uprave Kranj iz štirih bližnjih hiš, ki so bile ob eksploziji tudi poškodovane, evakuirali sedem oseb. Nevarnosti za zdravje ljudi in premoženje ni, so še sporočili.

Na intervencijo so se poleg kranjskih poklicnih gasilcev odzvali tudi prostovoljni gasilci s Kokrice in iz Britofa. »Takoj po prihodu na kraj smo izvedli evakuacijo širšega območja, saj še nismo vedeli, zakaj je sploh prišlo do eksplozije in ali je še obstajala kakšna nevarnost,« je razložil vodja intervencije in operativni poveljnik Gasilsko reševalne službe Kranj Andraž Šifrer. Ker ni bilo takoj znano, koliko oseb se je ob eksploziji nahajalo v hiši, so aktivirali tudi dva vodnika reševalnih psov, ki sta še enkrat preiskala ruševine. »Šlo je za tehnično izredno zahtevno reševanje,« je še poudaril Šifrer in dodal, da se je v eksploziji poškodoval tudi vodovod, zato je voda začela uhajati v objekt in je začela ogrožati tudi ranjeno stanovalko, a so jo še pravočasno rešili izpod ruševin.

Kraj nesreče in nastalo škodo si je ogledal tudi poveljnik civilne zaščite Mestne občine Kranj in vodja Urada za tehnične zadeve Sašo Govekar s sodelavcema, ki so se dogovorili za pomoč stanovalcem poškodovanih hiš. Kranjska občina bo tako stanovalkama porušene hiše po potrebi, če se ne bosta dogovorili za začasno bivanje pri sorodnikih, uredila bivanje v občinskem stanovanju. Prav tako bo naročila statično presojo delno porušenega objekta, nabavila zaščitno plastično folijo, ki jo bodo položili gasilci Gasilsko reševalne službe Kranj, in za potrebe forenzične preiskave uredila dostavo bagra, ker bo treba dele porušene hiše odstraniti. Kolikor bo treba, bo mestna občina nudila tudi logistično podporo za preselitev osebnih in vrednejših stvari iz porušene hiše ter organizirala hrambo predmetov. Hkrati so predstavniki civilne zaščite v stiku z zavarovalnico, da bi čim prej izvedla postopke ocene škode in bi stanovalci poškodovanih hiš v najkrajšem času lahko svoje domove popravili ter vzpostavili normalne bivalne razmere.

Več v petkovi izdaji Gorenjskega glasa.