Strožji do prejemnikov nadomestil

Ta teden so začele veljati določbe novele zakona o urejanju trga dela, s katerimi želijo doseči, da bi brezposelni hitreje našli novo zaposlitev.

Kranj – Od 21. januarja naprej se začenjajo uporabljati določbe novele zakona o urejanju trga dela. Med njimi so ukrepi za hitrejšo aktivacijo brezposelnih oseb, ki prejemajo denarno nadomestilo, tako denimo obveznost prijave delavca v evidenco iskalcev zaposlitve že v času teka odpovednega roka s ciljem, da bi brezposelni kar najhitreje našli novo zaposlitev, katere verjetnost je najvišja v prvih mesecih po izgubi dela. Velja tudi obveznost prijave najkasneje v roku treh delovnih dni po vročitvi odpovedi iz poslovnega razloga ali iz razloga nesposobnosti. Če se to določilo ne spoštuje, se namesto doslej veljavnega skrajšanja pravice do denarnega nadomestila za prve tri mesece upravičenosti zniža odmerni odstotek z 80 na 60 odstotkov od osnove, kar se bo odrazilo v znižanju denarnega nadomestila.

Novela zakona prinaša tudi spodbudo za zaposlovanje nižje in srednje izobraženih prejemnikov denarnega nadomestila – prav v tako s ciljem, da čim prej najdejo novo zaposlitev, saj so med njimi tisti z deficitarnim poklicem, ki sicer možnosti za zaposlitev imajo, vendar se zanjo zaradi upravičenosti do denarnega nadomestila ne odločajo. Zavod za zaposlovanje bo upravičencu, ki se bo v času upravičenosti do denarnega nadomestila zaposlil za polni delovni čas, do izteka pravice, a največ 12 mesecev po zaposlitvi, izplačeval spodbudo v višini 20 odstotkov zadnjega izplačanega neto zneska denarnega nadomestila, pod pogojem, da bo ohranil zaposlitev za polni delovni čas za celotno obdobje izplačevanja spodbude.

Postopno bodo sankcionirali kršitve obveznosti iz naslova aktivnega iskanja zaposlitve. Doslej je bilo tako, da so brezposelno osebo prenehali voditi v evidenci brezposelnih oseb že ob prvi kršitvi obveznosti iz naslova aktivnega iskanja zaposlitve; v primeru prejemanja denarnega nadomestila pa je hkrati s prenehanjem vodenja v evidenci upravičenec izgubil tudi pravico do nadomestila. Kot navajajo na ministrstvu za delo, je takšna ureditev sankcioniranja tako stroga, da deluje kontraproduktivno, zato je prihajalo tudi do neenotnega izvajanja. Po novem bo zavod kršitelja prenehal voditi v evidenci brezposelnih oseb šele ob drugi kršitvi obveznosti, denarno nadomestilo pa se bo upravičencu namesto takojšnjega prenehanja pravice ob prvi kršitvi zgolj znižalo za 30 odstotkov od zadnjega izplačanega zneska, a ne na manj kot 350 evrov bruto, prenehalo pa šele ob drugi kršitvi. Brezposelni, ki ni prejemnik denarnega nadomestila, ob prvi kršitvi ne bo sankcionirana.

Prvega januarja pa so z novelo zakona o interventnem ukrepu na področju trga dela podaljšali spodbude za zaposlovanje brezposelnih, starejših od 55 let.