Rezervat vpadnice, ki je nikoli ne bo

Na kranjskem okrožnem sodišču so v sredo znova obravnavali tožbo Mirjane Grašič Šircelj, ki od Mestne občine Kranj zahteva odškodnino, ker naj bi bila izigrana pri prodaji družinske gostilne Blažun.

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v sredo z zaslišanjem prič nadaljevali tožbo podjetnice Mirjane Grašič Šircelj, ki od Mestne občine Kranj zahteva 590 tisoč evrov odškodnine za nekdanjo družinsko gostilno Blažun na Klancu v Kranju. Prepričana je namreč, da je bila izigrana, saj naj bi leta 2009 občini pod ceno za šeststo tisoč evrov prodala gostilno, ker je bila ta zaradi načrtovane vzhodne mestne vpadnice in mostu predvidena za rušenje. Leta 2014 pa je občina objekt s finančno pomočjo kranjskega dobrotnika Vincenca Drakslerja preuredila v medgeneracijski center.

Prva je na prostor za priče stopila tožnica, ki je podrobno opisala dolgoletne želje po širitvi gostilne in gradnji hotela, kar jim je bilo onemogočeno zaradi rezervata vzhodne vpadnice, ki ni dopuščal novih gradenj, temveč le vzdrževalna dela. »Pod županom Damijanom Pernetom smo se začeli dogovarjati, po naši cenitvi je bila gostilna vredna skoraj 1,2 milijona, po cenitvi občine pa 850 tisoč evrov. Po premisleku smo občini odgovorili, da se strinjamo s ceno, na kar pa nismo prejeli odgovora. Kasneje sta me dva dni pred sejo mestnega sveta poklicala podžupan Igor Velov in direktor občinske uprave Aleš Sladojevič in dejala, da bodo cesto gotovo gradili, za gostilno pa so pripravljeni odšteti šeststo tisoč evrov. Po seji sta se znova obrnila name in povedala, da je cena potrjena, a v štirih letnih obrokih brez obresti,« je pojasnila Grašič Šircljeva. Leta 2014 jo je poklical sosed, da se v nekdanji gostilni gradi medgeneracijski center. »Če bi vedela, da vpadnice ne bo, ne bi nikoli pristala na prodajo.« Pred odprtjem centra se je tožnica oglasila pri tedanjem županu Mohorju Bogataju, ki naj bi ji rekel, naj ne vznemirja javnosti, ker lahko izgubi volitve, ter ji zagotovil, da se bodo dogovorili za odškodnino, po izgubljenih volitvah pa so se dogovori končali. »Ne oporekam pogodbi, ampak goljufiji, zakaj je bil objekt odkupljen: ne za rušenje, ampak za gradnjo medgeneracijskega centra.«

Mestni svetnik Zoran Stevanovič, ki je na pobudo Grašič Šircljeve preverjal njeno zgodbo, je pojasnil, da se je zgodba o objektu na mestnem svetu hitro končala, saj je župan zavrnil razpravo. Upokojeni cenilec Anton Bradač je pojasnil, zakaj je objekt kljub plombi ocenil na skoraj 1,2 milijona evrov, cenilec pa še vedno vztraja, da je bil toliko tudi vreden, saj rezervat obvoznice ni bil breme: »Zainteresiran kupec bi lahko kupil in nadaljeval gostinsko dejavnost, ko nastane točka rušenja, pa je tisti, ki želi porušiti, dolžan plačati preostalo vrednost objekta.«

Tedanji direktor občinske uprave Aleš Sladojevič je razložil, da je občina nepremičnino odkupila, ker se jim je zdelo korektno glede na rezervacijo: »Interesa občine v tistem trenutku ni bilo. Da bi nekaj kupovali na zalogo, pa tudi ni smiselno.« Na vprašanje sodnice Mete Pristavec, kdaj naj bi se vpadnica gradila, je Sladojevič ocenil, da tega verjetno ne bo doživel, saj od izdelave načrta v projekt ni bil vložen niti evro. Enako je menil tudi Brane Šimenc, ki je bil leta 2014 zadolžen za realizacijo investicije v nekdanjo gostilno, iz katere je kasneje nastal medgeneracijski center: »Objekt je še vedno v rezervatu. Vzhodna obvoznica se ni zgradila v štiridesetih letih. Odkar je trasa rezervirana, so se razmere spremenile, tako da cestni promet speljejo na obvoznice okoli mesta, načrtovana vzhodna obvoznica pa bi sekala jedro mesta. Kranj verjetno potrebuje severno obvoznico, zato ocenjujem, da do realizacije vzhodne obvoznice s strokovnega vidika ne bo nikoli prišlo.«