Mladi mesni kuharski ustvarjalec pri delu; salt beef burgerji, kot jih oni imenujejo, so že dobivali končni videz.

Burger za gurmane

Gradec in okolica (2)

Pot nas je po okušanju rdečega in svetlega piva Flecks vodila še na drugi breg Mure, kjer smo se sprehodili skozi središče Frohnleitna, izvedeli nekaj zgodovinskih dejstev o njem, ogled pa zaključili v neke vrste mesnem bistroju na glavnem trgu: simpatičnem Beef Baru, katerega ime nam da slutiti, kdo je tu glavna zvezda krožnikov.

Frohnleiten datira v leto 1296, vendar ga kot Fryliten omenjajo v dokumentih leta 1300. Njegovo originalno ime pripoveduje o tem, da je bilo mesto ustanovljeno na hribu, da bi varovalo most čez Muro. V zgodovini je kraj doživel uničenje Turkov, kar nekaj požarov in poplav. Časi epidemij, zlasti kuge, pa so ohromili njegovo gospodarstvo in to si je dokončno opomoglo šele na začetku 18. stoletja. Ko pa so leta 1844 odprli železniško povezavo med Mürzzuschlagom in Gradcem, je bil to ponoven udarec za gospodarstvo, ki si je opomoglo šele po 23 letih, ko so v kraju odkrili dobre lastnosti mrzle vode in je napredoval zaradi zdraviliškega slovesa. In do danes se je turizem v mestu dobro razvil, vse leto pa se pri njih zgodi tudi precej odmevnih kulturnih dogodkov. Leta 2002 je dobil privilegije mesta, pred tremi leti sta se mu pridružili še skupnosti Rothleiten in Schrems. Znan pa je tudi po enem najboljših, če ne kar najboljšem ortopedskem rehabilitacijskem centru v sosednji Avstriji.

Poleg glavnega trga, kjer se lepo spajata sodobno otroško igrišče in starejša pročelja hiš, smo si ogledali še notranjost župnijske cerkve in samostanski vrt, kjer nas je očarala njegova spokojnost, pozornost po so zagotovo pritegnile izjemno visoke fižolovke, »prekle« za fižol.

V Beef Baru pa je za nas s posebnim slanim govejim burgerjem poskrbel mladi chef Michael, ki je z veseljem odgovarjal na vsa zastavljena vprašanja. V naših bombetah se je mesa dejansko trlo. Videti je bilo, kot bi bilo nastrgano, njegov okus pa je bil drugačen – poseben. Namreč, meso, ki smo ga okušali, je odležalo 240 ur v slanici, potem pa se je »tenstalo« (bi rekli po domače) še 24 ur v modernem žaru – zelenem jajcu. Pa verjetno je h končnemu okusu pripomogla še kakšna malenkost, ki je stvar hišne recepture. K burgerju za prave gurmane pa se seveda najbolje prileže kozarec svetlega piva, najbolje domačega pivovarja.

(Nadaljevanje prihodnjič)