Mentor in pobudnik izdelave koledarja Matej Peljhan

Perspektive drugačnosti

V Ciriusu so pred novim letom izdali koledar z naslovom Perspektive drugačnosti, ki bralcu sporoča še vse kaj več kot dneve in mesece v letu. Prinaša jim zgodbe mladostnikov iz kamniškega Ciriusa, ki svet vidijo z drugačnimi očmi od večine.

»Moje ime, Vita, je v besedi vitalnost, ki pomeni značilnost živega, obenem pa tudi zmožnost vztrajanja; kar je vitalno, je živo in vztraja v življenju, medtem ko skale ne vztrajajo, čeprav dolgo trajajo. Življenje je vztrajanje. Živim na Gorenjskem, v kraju Dorfarje,« je zapisano na eni izmed strani letošnjega koledarja Centra za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanja Kamnik. Besedilo je pospremljeno s portretom mladenke na invalidskem vozičku ter čudovito fotografijo Sv. Uršule na Sorškem polju.

Zgodba Anje Sevo z Jesenic, ki jo spremlja fotografija gorenjskega naravnega bisera Zelencev, se začne takole: »Lepota je v globinah. Včasih kdo reče, da je očem skrita in da je z očmi ni mogoče videti. Morda je res tako. Mali princ je vedel, da je lepoto sveta težko videti, vedel pa je tudi, da je težko dobiti pravega prijatelja.«

Dvanajst mesecev leta spremlja dvanajst različnih slo­venskih pokrajin, ki jih združujejo mladi s posebnimi potrebami, ki so svoje mesto našli v kamniškem Ciriusu. Vsak mesec se s svojo zgodbo predstavi eden od dvanajstih mladih, za nameček pa mu je dodana še fotografija pokrajine, iz katere prihaja.

Poleg otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami so pri nastanku koledarja sodelovali publicist ter pisatelj dr. Dušan Rutar in fotografa Jure Kravanja in Matej Peljhan. Slednji je psiholog in v zavodu deluje v svetovalni službi, v svojem pestrem fotografskem delu pa ves čas prepleta bogate poklicne izkušnje z ljubeznijo do fotografije.

Tudi tokrat ni bilo nič drugače. Fotografije in zgodbe pomagajo razumeti svet skozi perspektivo mladostnikov, ki so si zaradi bolezni ali drugih okoliščin svoj pogled zgradili drugače od večine. Prav zato si za ogled koledarja splača vzeti čas in prav k temu kličejo v Ciriusu. »V CIRIUS Kamnik – Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje smo si vzeli nekaj časa in naredili koledar, za katerega verjamemo, da je poseben. Naše delo z otroki in mladostniki s posebnimi potrebami tudi sicer terja veliko časa in potrpežljivosti. Čas za delo z njimi si rade volje vzamemo. Brez tega naše delo sploh ne bi bilo mogoče. Nekateri od otrok in mladostnikov so si prav tako vzeli čas in skupaj smo naredili koledar. Na njem so podobe Slovenije, pokrajine, od koder prihajajo in kjer živijo, pa tudi pripovedi, kratke zgodbe o njih samih ter o perspektivah in izzivih, s katerimi se soočajo sami in mi z njimi,« je ob izidu koledarja zapisal Goran Pavlič, direktor centra.

S koledarjem in zgodbami, za katere si bodo bralci lahko vzeli kar celo leto časa, želijo doseči čim več Slovencev in Slovenk ter jim predstaviti mlade, ki se izobražujejo in živijo v Ciriusu, njihove poglede na svet in želje.

Denar, ki ga zbirajo s prodajo koledarja, bo šel v prave roke, zagotavljajo v Ciriusu. Z zbranimi sredstvi bodo namreč oblikovali socialni sklad, namenjen izključno socialno ogroženim otrokom in mladostnikom, ki se šolajo in usposabljajo v kamniškem centru.

Večina koledarjev je že pošla, za vse zamudnike, ki letošnjega koledarja še nimajo in bi z nakupom radi prispevali v dober namen, pa jih je nekaj še na voljo v Ciriusu Kamnik.