Organizatorji natečaja in ocenjevalci besedil na torkovi predstavitvi projekta na Visoki pedagoški šoli v Celovcu

Mladi bodo pisali po slovensko

»Natečaj je tudi priložnost za predstavitev slovenščine v javnosti. To je poseben izziv in priložnost, da svojega jezika ne skrivamo doma,« je povedal član ocenjevalne komisije, slovenist dr. Miha Vrbinc. Martin Kuchling, predsednik žirije, pa je dejal, da je prav nastop slovenščine v javnosti ključen za obstoj in razvoj slovenske narodne skupnosti na Koroškem.

Koroški Slovenec Jožef Volbank, ki je lep del svojega življenja preživel kot zdravnik v Kranjski Gori, kamor je po koroškem plebiscitu leta 1920 zbežal pred nemškimi nacionalisti, je svojo zapuščino namenil šolanju otrok in slovenskih koroških družin. Pred desetimi leti je bila ustanovljena Volbankova ustanova, ki spodbuja mlade k učenju in pisanju v slovenščini in tako tudi k ohranjanju slovenske kulture in besede na Koroškem.

Pred sedmimi leti so se Krščanska kulturna zveza, Slovenska prosvetna zveza in Združenje staršev otrok, ki obiskujejo pouk slovenščine, odločili organizirati natečaj za pisanje v slovenščini, tako literarno kot neliterarno, v različnih besedilnih zvrsteh. Imenovali so ga »Pisana pr(o)mlad«. Na natečaj, na katerem so najizvirnejši izdelki nagrajeni s praktičnimi nagradami in so objavljeni, se je prijavljalo vsako leto več učencev in dijakov iz šol z dvojezičnega ozemlja Koroške. Lani je ocenjevalna komisija prejela kar 819 pisnih del iz 42 izobraževalnih ustanov! Tudi kakovost je vsako leto višja. »Največ pišejo mlajši, starejši do 25 let pa nekoliko manj, zato bo treba njihovemu vključevanju nameniti več pozornosti. Prav posebej je treba pohvaliti delo učiteljic, učiteljev, vzgojiteljic in vzgojiteljev ter staršev, ki motivirajo otroke in mladino k pisanju. Še posebej nas veseli, da so na lanskem natečaju sodelovale tudi šole, ki doslej niso,« je povedala Veronika Kušej z Volbankove ustanove.

Letošnji natečaj »Na dan z besedilom, napiši besedilo v slovenskem jeziku« je že odprt. Besedila je treba poslati na naslov Volbankove ustanove do 9. marca. Komisija jih bo ocenila in na slovesni prireditvi 18. maja ob 9. uri v celovškem studiu ORF najboljše tudi nagradila. Teme letošnjega natečaja so zanimive in – življenjske. Najmlajši bodo na temo »Ena šolska« pisali zgodbe iz šolskega življenja. Malo starejši bodo na temo »#sanje« razmišljali o svojih sanjah o svojem poklicu, življenju, o boljši družbi, o šoli … Tema tretje skupine, v kateri so že dijakinje in dijaki, je »Na pomoč!«. Mlade vabi k razmišljanju o pomoči. Avtorji se bodo tudi tu lahko izražali v različnih zvrsteh. Najstarejša skupina do 25 let pa ima temo »Moj b(l)og«, ki je za mlada aktualna in vznemirljiva.

Vsak, ki bo sodeloval na natečaju, bo nagrajen. Še posebej pa bodo nagrajeni tisti, ki bodo med dobrimi najbolj iskrivi in posebni.