Ta trenutek publiko privablja Teror. / Foto: Nada Žgank

Dobro leto za teater

»Odlične predstave, vabila na festivale in dobra bera nagrad,« je s preteklim letom zelo zadovoljno vodstvo kranjskega Prešernovega gledališča.

Kranj – Preteklo leto so začeli s študijem predstave Stenica v koprodukciji z Mestnim gledališčem Ptuj. Režiral jo je Jernej Lorenci, ki je nedavno dobil evropsko nagrado za najboljšega režiserja. »Lahko rečem, da predstava navdušuje vse, ki si jo ogledajo. S Stenico smo gostovali tudi na Borštnikovem srečanju, kjer sta bila za vlogi v njej nagrajena Maruša Majer in Gregor Zorc, peljali pa jo bomo še na nova gostovanja,« je ponosna direktorica Prešernovega gledališča Mirjam Drnovšček.

V zadnjih letih se radi odločajo za koprodukcije, saj se po direktoričinih besedah se tako združita ustvarjalni energiji dveh gledališč, več ljudi vidi predstave, ker jih igrajo na dveh odrih, pa tudi finančna porazdelitev bremena v teh časih ni zanemarljiva. Ponosni so tudi na številna gostovanja. V Umagu je Helverjeva noč dobila nagrado občinstva, bili so v Novem Sadu, Baru, Budvi, celo v Kalkuti v Indiji, že prihajajo vabila za prihodnje leto. »Gostovanja v Romuniji, Izraelu in na Češkem so potrjena, čakamo pa še na odziv iz Turčije in Bolgarije. Občinstvo nas povsod toplo sprejme, kar kaže na to, da so naše predstave res vrhunsko narejene.«

Po obeh odlično sprejetih premierah v začetku nove sezone, Pesmi živih mrtvecev avtorja in režiserja Matjaža Zupančiča in Tri ženske režiserja in pisca besedila Vinka Möderndorferja, je ta čas v ospredju predstava Teror. Predstave so sproti razprodane in upajo, da se bo uspeh predstave nadaljeval v neskončno število ponovitev. Trenutno delajo predstavo Naš razred v režiji drzne in že večkrat nagrajene režiserke Nine Rajić Kranjac. »Zelo smo ponosni, ker je njen avtor Tadeusz Słobodzianek, najpomembnejši sodobni poljski dramatik, že potrdil navzočnost na naši premieri 22. marca, po njej pa bo pri nas vodil delavnico dramskega pisanja,« je povedala vodja umetniškega oddelka gledališča Marinka Poštrak, ki je v nadaljevanju omenila tudi vsakoletno »prelomnico«, ki jo za Prešernovo gledališče pomeni Teden slovenske drame; prihajajoči bo še posebno zanimiv, saj bodo poleg že omenjenega Tadeusza Słobodzianka na njem sodelovali še gostje iz Izraela, Albanije, Indije itd., takoj po njem pa bodo v Prešernovem gledališču začeli študirati dve uprizoritvi za prihodnjo gledališko sezono.

Po nekaj letih premora bodo znova pripravili otroško predstavo, igrico Kdo je Vidku napravil srajčico, ki jo je po Levstikovi predlogi priredil virtuoz pesniške besede, pesnik in dramatik Boris A. Novak, režirala pa ga bo mojstrica otroških predstav Katja Pegan. Poštrakova nam je zaupala še en naslov iz prihodnje sezone: »Lotili se bomo prav tako zelo razvpitega dela Venera v krznu ameriškega avtorja Davisa Ivesa (po njegovi dramski predlogi je sloviti filmski režiser Roman Polanski posnel istoimenski film). Režija bo v rokah letošnjega Borštnikovega nagrajenca Primoža Ekarta.« Izvedeli smo še, da se bodo v prihodnji gledališki sezoni poklonili obletnici smrti Ivana Cankarja, saj je 2018 njegovo leto. »Počastili ga bomo z avtorskim projektom z naslovom Pred zoro, ki bo navdih črpal iz njegovih črtic in socialno obarvanih spisov. Režijo bomo zaupali mlademu, obetavnemu in prodornemu Žigi Divjaku,« dodaja Poštrakova. »Imamo srečo, da je naša publika že zelo ozaveščena in vajena različnih gledaliških praks,« še poudarja. »Kranj je blizu prestolnice, naši gledalci hodijo tudi v ljubljanske teatre in imajo možnost primerjave, zelo nas veseli, da znajo ceniti naše gledališče in ob naših dosežkih ne skoparijo s pohvalami.«