Predsednica Slovenskega združenja Europa Donna Tanja Španić je tudi sama prebolela raka dojk. / Foto: Maša Likosar

Pomoč ženskam z rakom dojk

Slovensko združenje za boj proti raku dojk Europa Donna je samostojna, neodvisna, neprofitna organizacija civilne družbe. Povezuje zdrave ženske, bolnice z rakom dojk, posameznike in strokovne institucije v Sloveniji v boju proti raku dojk.

Kranj – V Mestni knjižnici Kranj je predsednica Slovenskega združenja Europa Donna Tanja Španić predstavila to pomembno organizacijo civilne družbe, katere glavni cilji so vsem ženskam v Sloveniji zagotoviti enake možnosti za zgodnje odkrivanje bolezni, presejalni program ter takojšnje, učinkovito zdravljenje in rehabilitacijo. Slovenija se je že leta 1992 pridružila prvi pobudi za ustanovitev gibanja Europa Donna in je bila med dvajsetimi ustanovnimi članicami na ustanovni skupščini Europe Donne leta 1994 v Milanu. Pobudnica slovenske Europe Donne je prim. Marija Vegelj Pirc, ki je že v zgodnjih osemdesetih letih začela za ženske, obolele za rakom dojk, uveljavljati program prostovoljstva Pot k okrevanju (Reach to Recovery), iz katerega so se v vseh večjih centrih v Sloveniji izoblikovale skupine za samopomoč.

Slovenska Europa Donna tesno sodeluje s svojim strokovnim svetom, sestavljenim iz strokovnjakov onkološkega inštituta s področja raka dojk. Med številnimi dosežki so še posebej ponosni na več kot 3380 članov in članic, ki so se jim pridružili v boju proti raku dojk. Slovensko združenje za boj proti raku dojk uresničuje deset ciljev evropske zveze Europa Donna, med prvimi je širitev in izmenjava informacij o raku dojk po Evropi in v svetu. Prizadevajo si za najboljše zdravljenje in za popolno oskrbo pred zdravljenjem in po njem. Podpirajo ustrezno dodatno izobraževanje zdravstvenih strokovnjakov in kakovostno strokovno obravnavo ter posodabljanje medicinske opreme. Europa Donna je usmerjena predvsem v ozaveščanje, pomoč v stiski, opozarjanje na nepravilnosti in konstruktivno sodelovanje. Že dvanajst let izdajajo Novice Europa Donna, ki izhajajo štirikrat letno. Za ozaveščanje skrbijo tudi z organizacijo različnih posvetov, seminarjev, predavanji in srečanji po Sloveniji. Opozarjajo na pomembnost zdravega življenjskega sloga, rednega mesečnega samopregledovanja dojk ter presejalne mamografije vsaki dve leti po petdesetem letu oziroma vključitev v državni program Dora. Združenje vsako leto pripravi tudi humanitarne teke in številne druge aktivnosti v okviru rožnatega oktobra.

Zbolevanje za rakom povečujejo demografski dejavniki, materinstvo, oralna kontracepcija, hormonsko nadomestno zdravljenje, nezdrav življenjski slog, mamografska nepreglednost dojk in dednost. Pomembna preiskava za zgodnje odkrivanje raka dojk je mamografija, ki lahko odkrije raka, ko še ni niti tipen. Ključno vlogo pri odkrivanju raka dojk ima ženska sama, če si redno od dvajsetega leta naprej enkrat mesečno pretipa dojke. Če pri pregledovanju zatipa zatrdlino, ki se ne spreminja z menstruacijskim ciklom, če opazi izcedek ali vdrto bradavico, naj ne odlaša z obiskom zdravnika. Rak dojk je kronična bolezen, ki ne prizadene samo telesa bolnice, ampak globoko tudi njeno dušo. Mnogokrat spremeni pogled na vrednote življenja.