Trije kralji

Ena izmed najlepših poznogotskih slovenskih cerkva je v kraju Sveti Trije Kralji v Slovenskih goricah v občini Benedikt. Svetišče domuje na griču, visokem 290 metrov, od koder je lep razgled na okolico v katerem koli letnem času. Zvonik meri v višino 50 metrov. Stavbo so kot podružnično romarsko cerkev po nalogu salzburškega škofa začeli zidati leta 1521; leta 1528 je enoladijska cerkev postala triladijska z bogatim cerkvenim korom, dokončana pa je bila 1588. Ima štiri zanimive portale, v njej pa so trije dragoceni oltarji iz različnih obdobij. Najstarejši je krilni oltar Kristusovega rojstva z jaslicami s Sveto družino in prihodom pastircev. Na levem in desnem oltarskem krilu pa je izrezljana Jesejeva korenika, nekakšno družinsko drevo Jezusovega rodu. Nekaj skromnejši je oltar Svetih treh kraljev; leta 1611 je mariborski mizar Georg Stützl izrezljal Marijino vnebovzetje, 1636 pa ga je obogatila še kiparska skupina. Oltar sodi med zadnje zlate oltarje, ki so nastali pri nas v 17. st. Kamnito prižnico krasijo reliefi, ki so morda figure donatorjev, bližnjih fevdalcev Myndorferjev in Komenterjev. Cerkev je bila znana po mogočnem zvonjenju. Veliki zvon je tehtal 1300 kilogramov, srednji 660, približno polovico manj pa najmanjši. V 18. st. je mogočna uničujoča strela zažgala zvonik in stalila zvonove. Sicer so jih obnovili, a prišla je prva svetovna vojna, nato druga …, in zdaj se oglaša iz lin le edini, tretji zvon … Z uspešnimi obnovitvenimi deli pa so ugnali največjo sovražnico – vlago.

Kraljevska pečenka z marelicami in kostanjem

(iz okolice Čente / Tarcenta v Furlaniji - Julijski krajini)

Za 4–6 oseb potrebujemo: 1 kg svinjske vratovine (mesarja prosimo, da nam v mesu naredi žep), sol, poper, gorčico, 2 čebuli, 3 žlice masla, 130 g suhih marelic, 250 g kuhanega kostanja, nekaj vejic peteršilja, 4 korenčke, 1 manjšo zeleno, 250 ml vina, 250 ml zelenjavne juhe, Grappo ali viski za mehčanje marelic, 1 žlico kisle smetane, kuhinjski sukanec in iglo, pekač s pokrovko.

Marelice prerežemo na polovico, jih za dobro uro namočimo v alkohol in odcedimo. Eno čebulo sesekljamo, drugo grobo zrežemo. Kostanj nadrobimo. Na maslu prepražimo sesekljano čebulo in peteršilj, dodamo kostanj in marelice ter podušimo, da vsa tekočina izpari, in nadev je pripravljen.

Pečico ogrejemo na 220°. Meso nasolimo in popramo, žep v mesu natremo z dobro gorčico, ga napolnimo z nadevom, zvijemo in dobro zašijemo, da nadev ne bo uhajal. Grobo narezano zelenjavo damo na dno pekača, namazanega z maslom, položimo nanj pečenko in zalijemo z vinom in juho, nekaj tekočine prihranimo. Pečemo pokrito eno uro in pol in po potrebi dolivamo vino in juho. Zadnjih 15 minut, preden je pečenka gotova, odkrijemo pekač, da pečenka hrustljavo pozlati. Pečenko zavijemo v alufolijo in damo za 15 minut v ugaslo pečico, da se sokovi umirijo.

Po želji zelenjavo in pečenkin sok zmeljemo s paličnim mešalnikom in ukuhamo, da dobimo dišečo omako, ki ji dodamo žlico kisle smetane in jo ponudimo posebej. Pečenko zrežemo na rezine, ki jih naložimo na globok pladenj, in jo obdamo z vencem pire krompirja.

Pa dober tek!