Otroški dodatek bo v letu 2018 prejemalo približno tristo tisoč otrok (slika je simbolična). / Foto: Tina Dokl

Na poroko brez prič

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je predstavilo ukrepe, ki veljajo od 1. januarja 2018 naprej. Med njimi je tudi določba družinskega zakonika, po katerem se lahko odslej pari poročijo tudi brez prič.

Kranj – V letu 2018 je z uredbo, sprejeto na vladi, zagotovljena pravna podlaga za začetek reorganizacije centrov za socialno delo. Leto 2018 pa prinaša še več novosti v socialni, družinski in delovni zakonodaji. Tako bodo zaradi odprave varčevalnih ukrepov v letu 2018 do otroškega dodatka upravičeni tudi otroci, katerih družine se uvrščajo v 7. in 8. dohodkovni razred, otroški dodatek bo tako s spremembo zakona prejemalo približno 300.000 otrok. Pripravljena je tudi sprememba zakona, ki ponovno uvaja pomoč ob rojstvu otroka kot univerzalno pravico, kar pomeni, da bodo do nje upravičeni starši novorojenčkov ne glede na materialni položaj družine. Predlog zakona je bil že sprejet na seji vlade in je bil poslan v obravnavo v državni zbor. V letu 2018 bodo očetje imeli na voljo 30 dni plačanega očetovskega dopusta.

Prvega januarja letos so se začele uporabljati določbe družinskega zakonika, ki urejajo postopek pred sklenitvijo zakonske zveze, sklenitev zakonske zveze in ponovitev slovesnosti ob jubileju sklenitve zakonske zveze, hkrati je začel veljati tudi pravilnik o tem. Bodočim zakoncem daje na voljo več možnih načinov sklenitve zakonske zveze. Zakonska zveza se glede na želje bodočih zakoncev tako lahko po novem sklene samo pred matičarjem. Pri tem sta lahko tako kot do sedaj prisotni priči, če bodoča zakonca tako želita. Lahko pa se odločita za sklenitev zakonske zveze tudi brez prisotnosti prič.

V okviru aktivne politike zaposlovanja bodo tudi v letu 2018 pomembna prioriteta mladi, starejši ter dolgotrajno brezposelni. Za te programe bo na voljo 81,8 milijona evrov. Med novimi ukrepi sta predvidena dva nova javna razpisa, sofinancirana iz Evropskega socialnega sklada, in sicer razpis za sofinanciranje inovativnih projektov za zaposlovanje mladih za leto 2018–2019 in za sofinanciranje zaposlitvenih projektov na lokalni oziroma regionalni ravni.

Dne 21. januarja 2018 se bodo začele uporabljati določbe novele zakona o urejanju trga dela. Glede na to, da je na trgu dela že pomanjkanje delovne sile, uvajajo nekatere ukrepe za še hitrejšo aktivacijo brezposelnih oseb, ki prejemajo denarno nadomestilo. Od 1. januarja naprej se uporablja tudi zakon o čezmejnem izvajanju storitev. Z njim se v nacionalni red prenašajo evropske direktive s področja napotitve delavcev, zakon je tudi odziv na opozorila o grobih in številnih kršitvah pravic delavcev, napotenih na delo s strani slovenskih delodajalcev, preprečuje tudi napotovanja delavcev na delo s strani t. i. slamnatih podjetij ter podjetij, ki ne spoštujejo pomembnejših določb delovnopravne zakonodaje, ki se nanašajo na pravice delavcev.

Novost je tudi letni dodatek za upokojence, ki so ga po več letih prejeli vsi upokojenci. Za leto 2017 je znašal od 90 do 400 evrov (odvisno od višine pokojnine), v letu 2018 pa bo izplačan skupaj z izplačilom redne julijske pokojnine in bo znašal od 100 do 410 evrov. V tem letu sta predvideni redna in izredna uskladitev pokojnin. Od 1. januarja pa so v veljavi tudi določbe pokojninskega zakona, ki spreminjajo ureditev pokojninske dobe brez dokupa, skladno z zakonom se upokojitvena starost v letu 2018 nekoliko dviguje.