Zadnje poglavje v stečaju SHP Kranj

Petnajst let po uvedbi stečaja nad Slovensko hranilnico in posojilnico Kranj se je končala še zadnja odškodninska pravda, s katero stečajni upravitelj od ustanoviteljev terja skoraj tri milijone evrov in pol.

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so pred kratkim končali obravnavo 3,46 milijona evrov visoke odškodninske tožbe, ki jo je Slovenska hranilnica in posojilnica (SHP) Kranj v stečaju vložila zoper ustanovitelje, tako da bo sodnica Sonja Švegelj predvidoma že januarja izdala pisno sodbo. S tem se bo po besedah stečajnega upravitelja Andreja Toša končala še zadnja pravda v petnajst let dolgem stečajnem postopku.

Toš je odškodninsko tožbo zoper Kmetijsko-gozdarsko zadrugo Tržič in podjetja Spedor, Inzas in Alpmetal Kovinoplastika vložil že 2003, z njo pa je od ustanoviteljev iz naslova zakonske odgovornosti za obveznosti SHP-ja, ki ni bil vključen v bančno shemo Banke Slovenije za jamstvo vlog, zahteval razliko med poplačilom iz stečajne mase in zneskom priznanih terjatev 758 upnikom. Na zadnjem naroku je stečajni upravitelj vnovič pojasnil, da po njegovih izračunih izpad v stečajni masi znaša okoli 3,4 milijona evrov glavnice, k temu pa je treba prišteti še zamudne obresti. »Stečajno maso smo upnikom večinoma razdelili, sledi le še končna razdelitev po odbitku vseh stroškov, to je še približno 262.400 evrov, če ne bo prišlo do nepredvidenega stroška,« je še dejal.

Kasneje so zaslišali še sodno izvedenko finančne stroke Matejo Gubanec, ki je potrdila pravilnost Toševega izračuna, pri čemer je ocenila, da bi se dalo od toženih iztržiti kvečjemu okoli pol milijona evrov. Večina ustanoviteljev je namreč po njenih besedah tudi sama v slabem položaju ali celo v stečaju. »Edino premoženje ima KGZ Tržič, nekaj ga je tudi v stečajni masi Spedorja,« je dejala. Na zadnji obravnavi sicer ni bil prisoten noben predstavnik toženih podjetij.

Upniki SHP Kranj so v stečajnem postopku prijavili za več kot 1,6 milijarde tolarjev (približno 6,67 milijona evrov) terjatev, od tega jih je sodišče priznalo za 1,4 milijarde tolarjev, za pol milijona tolarjev pa je bilo še pobota med dolgovi in terjatvami. Skupaj je bilo tako upnikom priznanih za 5,8 milijona evrov terjatev, poplačani pa so bili približno 50-odstotno.