Jolanda Leskovic

Žlahtni december

Kranjska Panorama Stara pošta je decembra gostila zanimiv večer, posvečen penečim vinom, na Bledu pa se je ustavil Miran Sirk, »oče« znanega slovenskega penečega vina oziroma penine.

V Panorami Stara pošta so prisotni spoznavali francosko Alzacijo, Burgundijo in Bordeaux v mehurčkih oziroma njihove crémante, kot se imenujejo vsa francoska peneča vina, ki so narejena po enaki metodi kot šampanjci, a izven Šampanje. O njih je spregovorila razvojna brand menedžerka in sommelierka WSET Jolanda Leskovic; svojo novo penino pa je predstavil Uroš Gorjanc, ki ga v življenju veselijo podjetniški izzivi, kot nam je razkril pred slabim letom dni, ko so lokal na novo odprli, mu nadeli novo ime in preobleko, da kot prijetna dnevna soba v svoje fotelje vabi vse, ki imajo radi kozarec dobrega vina ali radi spijejo kavico v dobri družbi. Kot lokal je Panorama Stara pošta že včasih zaradi svoje višinske lokacije veljala za enega zanimivejših kranjskih lokalov, sta pa v tem času doživeli preporod tudi terasa lokala in njena ekipa. Tako lahko za strežnim pultom in med mizami srečamo tudi nasmejanega Janeza Perhavca, ki ki smo ga pred Panoramo že srečevali v podobni vlogi, tako da fantu izkušenj s področja strežbe in vodenja lokala ne manjka.

Decembrska degustacija je bila dobro obiskana, prisotni so okušali tri crémante, izvedeli, da jih Slovenci še nismo vzeli tako za svoje kot na primer italijanski prosecco ali špansko cavo ter se naučili ali obnovili osnovno znanje o penečih vinih. Najbolj všečen pa je bil seveda okuševalni del.

Sicer pa Slovenci radi pijemo peneča vina. Sploh v času praznikov je to še bolj priljubljeno kot običajno. In precej damo tudi na domače penine. Največ pa se kot ljubitelj lahko naučiš ravno od vinarja. In ko že govorimo o mehurčkih, je verjetno zanimiv podatek, da se je v Hotelu Triglav na Bledu ustavil oče Bjane Miran Sirk, ki je prisotnim predstavil zgodbo svojega vina oziroma penine, ki velja danes za eno najboljših, če ne kar najboljšo slovensko. Dogodek je organizirala Vinergija in vprašanj ni manjkalo. Sirk je dober sogovornik, ki meni, da peneče vino ne potrebuje mišic, ker s tem se vsa filozofija tovrstnega vina obrne na glavo, pa tudi da je 13 odstotkov alkohola v njem že preveč. Za konec pa je na mizo prišel še njegov rdeči Status, star častitljivih enajst let, ki ga je vodja hotela in sommelier Damir Salkić odprl prav za to priložnost. Vino je skozi leta žlahtnost obdržalo, degustacija se je prevesila v prijetno druženje, sledila pa so tudi že prva voščila ob letu, ki prihaja: da bo zdravo, srečno in – seveda – polno mehurčkov!