Petje in pevci

Prostovoljno gasilstvo je po številu članov najbolj množična društvena organizacija v Sloveniji. Sledi prostovoljno prepevanje v registriranih pevskih zborih. Ko tem zborom dodamo še cerkvene, ugotovimo, da je v naši deželi veliko pevcev. Da smo dobri, nam potrjujejo mnogi mednarodni dosežki naših pevcev. Zaradi dobrih rezultatov verjetno država lažje financira pevsko vzgojo – od osnovne šole do podpiranja upokojenskih zborov. Glasba (še posebno pri otrocih) spodbuja ali omogoča vsestranski razvoj človeka. Zato moramo dati priznanje našemu šolstvu, da omogoča zborovsko petje v osnovnih šolah. In to so ponovno spoznali v Franciji, kjer bodo namenili veliko denarja za ponovni zagon petja v osnovnih šolah. Rezultate takšne osnovnošolske vzgoje je težko dokazati na kratek rok. Pevci znajo povedati, da je petje nekaj čudovitega. Pomena petja in pevcev ne moremo skrčiti le na posameznika. Zbori predstavljajo skupnosti, kjer se ljudje srečujemo in skupaj ustvarjamo umetnost s svojim glasom. To je naš instrument. Pri tem je manj pomembno, na kakšnem kakovostnem nivoju. Res je, da vsi radi poslušamo dobro petje. Še pomembneje pa je, kako pevec sebe doživlja v času ustvarjanja. Pevci pogosto povedo, da jih glasba navdihuje in da jih popelje v drugačen svet. Mnogim je glasba hkrati tudi odklop od dnevnih težav in ni redko, da se pevci v slabih trenutkih zatečejo v prepevanje.

Veličina zborovskega petja pa je vendarle v skupnosti različnih posameznikov. Idealno je, da je vsak pevec samostojen, skupaj pa ustvarijo nekaj novega. Tudi prek petja lahko vidimo oziroma začutimo, kako zelo smo vsi med seboj povezani. Bolj kot smo skupaj, boljše zbor zveni. Zato pravimo, da je celota, skupnost pevcev, več kot le seštevek pevcev. Občutenje celote ali sozvočje različnih glasov nam da neko posebno zadovoljstvo, ki je sam posameznik ne more doseči. Dodatno zadovoljstvo dobijo cerkveni pevci, ki v svojih melodijah prepoznajo še vstop božjega. Še celo več – oni vedo, da ne pojejo le ljudem, temveč pojejo bogu na čast.

Decembra imamo ogromno možnosti za prepevanje in še več možnosti za poslušanje raznih koncertov. Pevci potrebujemo tudi poslušalce. Peti pred prazno dvorano ali cerkvijo je bolj klavrno. Kot si poslušalci želijo lepega petja, si pevci želimo poslušalcem podati lepoto, ki je zapisana v notah. Poslušalcem želimo podati več kot le tisto, kar je zapisano v notah. Pravijo, da so note vendarle samo tehnični zapis, dobro izvedene skladbe pa presegajo note. Zanimivo je, da poslušalci dobro začutimo, kdaj so pevci več kot odlično zapeli. Žal je teh idealnih trenutkov bolj malo. Na nas je torej, da se naučimo uživati glasbi tudi v nepopolni izvedbi. Lepota glasbe presega popolnost.