Od leve Bogo Brvar, ki piše knjigo o Francu Pircu, v pogovoru z njim je bil Jožef Perne. Nekaj uvodnih besed o Pirčevih dnevih je povedala Daca Perne. / Foto: Tina Dokl

Piše knjigo o Francu Pircu

Kulturno društvo Tabor Podbrezje je v Pirčevem domu na Taboru pred kratkim gostilo že petnajste Pirčeve dneve. Osrednji gost je bil Bogo Brvar, ki o Pircu piše knjigo.

Podbrezje – Franc Pirc (1785–1880), po katerem se dnevi imenujejo, je bil duhovnik, sadjar, misijonar. Čeprav je v Podbrezjah služboval le pet let, je v kraju pustil neizbrisen pečat in ga danes prištevajo med znamenite Podbrežane. V Podbrezjah je v tem kratkem obdobju prezidal župnišče, popravil cerkev, prizidal zakristijo na Taboru in morda najpomembnejše – ustanovil drevesnico, v kateri je vzgajal žlahtne sorte sadnih dreves. Velika lakota v letih 1817 in 1818 ga je namreč pripeljala do spoznanja, kaj pomeni sadje v ljudski prehrani. Napisal je tudi prvo slovensko knjigo o sadjarstvu Kranjski vrtnar, ki je izšla leta 1830.

Na letošnjih Pirčevih dnevih je bil osrednji gost spec. prof. Bogo Brvar iz Peč v moravški dolini, ki pripravlja knjigo o življenju in delu Franca Pirca, ki naj bi izšla v drugi polovici prihodnjega leta. Pirc je namreč deloval tudi v Pečah, uspelo mu je celo prepričati tedanjo oblast, da ni ukinila Župnije Peče. Brvar je pred približno tremi leti začel zbirati obsežno gradivo o njem, in če se Pircu v Pečah niso oddolžili z obeležjem, se mu bo pa Brvar s knjigo. »Ko bo ta napisana in izdana, bom tudi sam našel svoj notranji mir,« je dejal Brvar v intervjuju z Jožefom Pernetom iz KD Tabor Podbrezje. Kajti Pirčeve vrline, kot jih poimenuje avtor nastajajoče knjige, so izjemne: domoljub, borec proti revščini, graditelj cerkva, šol, homeopat, borec za pravice in mir ...

Vodilo Pirčevih dnevov v vseh teh letih je bilo in ostaja, da obudijo v življenje znamenite Podbrežane. Kot je poudarila predsednica KD Tabor Podbrezje Daca Perne, je prvi zaslutil Pirčevo veličino msgr. Janez Rihar, nekdanji dolgoletni župnik v Podbrezjah. Kmalu so tudi pri društvu prepoznali to izjemno Pirčevo dediščino in do pred nekaj let je Pirčeve dneve vodil Stane Mihelič. Tudi letošnji Pirčevi dnevi so bili vsebinsko bogati. Kamišibaj (papirna drama) je uprizoril Tone Strlič, ki je predstavil zgodbo Franca Pirca, kako je s svojo sposobnostjo diplomata in mirovnika preprečil vojno med belci in Indijanci. Pirc je v resnici opravil pomembno misijonarsko delo v Ameriki. Črtico iz življenja Franca Pirca Pevkam in plevkam sta uprizorili Sara Kidan in Sara Kavčič, v njej se Pirc spominja življenja v Podbrezjah in opisuje »svoje« Indijance. Pesmi o Pircu pa je recitiral odlični podbreški pesnik Milan Debeljak, najprej Praprotnikovo, nato še svojo.