Vsak peti objekt nelegalen

Vsak peti izmed objektov, ki jih je preverila gradbena inšpekcija, nima gradbenega dovoljenja.

Inšpekcija je ugotovila, da je bila od 633 preverjenih gradenj petina nelegalnih.

Kranj – Gradbena inšpekcija je od februarja do novembra po vsej državi izvajala nadzor preprečevanja nedovoljenih gradenj objektov, za katere ni bilo podanih prijav oziroma pobud. Akcija je bila usmerjena v odkrivanje nedovoljenih gradenj, in sicer predvsem na varovanih območjih, denimo narodnih parkih, vodnih zemljiščih, v območju Natura 2000 ali v zaščitenih mestnih jedrih.

Inšpektorji so preverjali, ali se gradnje objektov izvajajo na podlagi izdanih gradbenih dovoljenj. V primeru, ko je bilo ugotovljeno, da je gradnja dovoljena, so preverjali tudi skladnost objekta z izdanim gradbenim dovoljenjem.

Kot ugotavlja inšpekcija, je odstotek ugotovljenih nelegalnih gradenj previsok. Z akcijo so ugotovili, da je bilo od 633 preverjenih gradenj 124 oziroma 19,6 odstotka nelegalnih. »Investitorji so tako vsako peto gradnjo objekta izvajali brez predpisanega gradbenega dovoljenja, kar v primerjavi s prejšnjim letom predstavlja izboljšanje, glede na to, da je bila v letu 2016 pri izvedbi enake akcije v primerjavi v primerljivem časovnem okviru skoraj vsaka četrta gradnja (23,7 odstotka) ugotovljena kot nelegalna,« pojasnjujejo na inšpektoratu.

Skupno so izdali 156 inšpekcijskih odločb, od tega v Območni enoti Kranj 26. Od tega je bilo 21 nelegalnih, za katere so inšpektorji odredili ustavitev gradenj ter rok za odstranitev objektov. Odkrili so tudi tri neskladne gradnje in eno nevarno gradnjo, za katero so odredili takojšnjo prepoved uporabe in rok za izvedbo sanacijskih del. Ugotovili pa so tudi en primer nepravilnosti, ko gradbišče ni bilo ustrezno ograjeno.