Udeleženci predstavitve projekta Slavit v Naravoslovnem didaktičnem centru v Bazovici pri Trstu

Naravoslovje jih je povezalo

Mednarodni projekt Slavit – Slovensko v naravoslovju treh dežel iz programa Erasmus plus, v katerem sodeluje tudi Biotehniški center iz Strahinja, je prvi mednarodni projekt, v katerem je slovenščina povezovalni jezik.

Trst, Bazovica – Ravnateljice treh gimnazij s slovenskim učnim jezikom iz treh sosednjih držav Loredana Guštin iz Državnega znanstvenega liceja France Prešeren Bazovica pri Trstu, Zalka Kuchling z Zvezne gimnazije za Slovence v Celovcu in Andreja Ahčin iz Biotehniškega centra Naklo v Strahinju so pretekli teden v Bazovici predstavile čezmejni projekt Slavit – (SL)ovenija, (AV)strija, (IT)alija – iz mednarodnega programa Erasmus plus. Z njimi so bile koordinatorke projekta na omenjenih šolah Irena Pecchiar, Irina Kert in Bernarda Božnar, predstavitve pa se je udeležil tudi strokovni nadzornik za slovenščino v splošnih in poklicno-izobraževalnih višjih šolah na Koroškem dr. Miha Vrbinc.

Projekt Slavit – Slovensko v naravoslovje treh dežel je nekaj posebnega. Uresničevale ga bodo tri šole s slovenskim učnim programom. Za temo je bilo izbrano naravoslovje, povezovalni jezik bo slovenščina, kar je prvi primer v mednarodnih izobraževalnih programih, vodilni partner pa je Biotehniški center iz Strahinja, ki ima po besedah ravnateljice srednje šole centra Andreje Ahčin za to najboljše pogoje. »Poleg znanja slovenščine, ki ga želita krepiti obe partnerski šoli, in spoznavanja skupne zgodovine smo za osnovo izbrali naravoslovje. Tu smo mi pri strokovnem znanju in opremi zelo močni. Imamo učni poligon na šoli in v njeni okolici, zato lahko učencem ponudimo veliko praktičnega znanja in možnosti za raziskovanje,« je povedala Ahčinova. Projekt ni bil izbran na pamet. Za tak način dela in sodelovanja so se v posebni anketi odločili dijaki, njihovi starši in učitelji na vključenih šolah. Leta 2015 se je začela intenzivna priprava projekta. Pri tem so šolam pomagali in svetovali slovenska Kmetijska izobraževalna skupnost iz Celovca, Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu iz Ljubljane, pristojni deželni uradi iz Avstrije ter Furlanije in Julijske krajine, Slovensko ministrstvo za šolstvo in Zavod za šolstvo.

Uresničevanje projekta, ki bo bogatilo tudi slovensko strokovno izrazoslovje (izdelani bodo slovarji slovenskih naravoslovnih izrazov), se je začelo septembra letos in bo sklenjeno konec oktobra leta 2019. Osnova bodo dijaške izmenjave. Vsaka bo trajala deset šolskih dni. Prva bo maja prihodnje leto v Strahinju, na kateri bo sodelovalo 12 dijakinj in dijakov iz domačega Biotehniškega centra in po šest dijakov iz Bazovice in Celovca. Tema bo voda in hrana za trajnostni razvoj. Druga izmenjava bo oktobra prihodnje leto v Celovcu. Štiriindvajset dijakinj in dijakov ter učiteljev bo raziskovalo možnosti za trajnostni razvoj Koroške, tretja izmenjava pa bo marca leta 2019 v Trstu, tema pa bo Voda od Glinščice do Štivana, od Krasa do morja.