Z literarno-glasbenega večera Bojevniki na poti / Foto: Andrej Tarfila

Izboljšajo socialne veščine

Z literarno-glasbenim večerom Bojevniki na poti in lutkovno igrico Modri med so svojo letošnjo dejavnost sklenili udeleženci projekta Vključujemo in aktiviramo iz terapevtske skupnosti Sopotnica društva Projekt Človek.

Projekt Vključujemo in aktiviramo nadaljujejo tudi v letu 2018. Kot je dejala Mojca Bergant Dražetić, bodo v prihodnjem letu delali v 15 skupinah. Dve bosta tudi na Gorenjskem, in sicer skupini oseb z motnjo v duševnem razvoju, v CUDV Radovljica in CIRIUS-u Kamnik.

Škofja Loka – Projekt že drugo leto po vsej Sloveniji izvaja Javna agencija za knjigo Republike Slovenije, sofinancira pa Evropska unija iz socialnega sklada. Njegov namen je opolnomočiti štiri ranljive skupine ljudi (osebe z motnjami v duševnem zdravju, osebe z motnjami v duševnem razvoju, zapornike v fazi odpusta in osebe, ki se zdravijo odvisnosti od prepovedanih drog) za socialno aktivacijo in približevanju trgu dela. V projektu so sodelovali tudi uporabniki iz terapevtske skupnosti Sopotnica – društvo Projekt Človek, kjer se zdravijo odvisniki. V te skupine so prihajali priznani slovenski literarni in likovni ustvarjalci in vodili usposabljanja na temelju slovenskega leposlovja.

Mentorica literarnih delavnic skupine iz Sopotnice je bila pesnica in pisateljica Cvetka Bevc. O svoji izkušnji z deseterico udeležencev delavnic je povedala: »Skupina ima specifično dinamiko, in ko sprejme mentorja, on postane eden od njih. Tako se kalijo prijateljstva, in ko je oseben odnos tako dober, lahko nastajajo tudi dobri izdelki. Na današnji prireditvi je bilo videti in slišati, kaj vse zmorejo. V sebi ne nosijo le svetov, v sebi nosijo svetovja, tako kot mi vsi; in postopoma jih odkrivajo, tako prek branja, kreativnih vaj pisanja ali gostov, ki jih obiščejo. Vse to spodbuja k razmišljanju o tem, kaj delamo, doživljamo, občutimo. Moram reči, da je bila odzivnost skupine res lepa. Dobro so se povezali med seboj, srečanja pa so okrepila njihovo samopodobo in samozavest ter veščine javnega nastopanja in izražanja, naučili so se, kako vztrajati pri nekem početju, kako izpopolnjevati začeto delo, in to utrdi tudi njihov ponos, da so nekaj izpeljali od začetka do kraja.«

In ravno v tem smislu naj bi okrepili socialne veščine ranljivih skupin, potrebne za njihovo vključevanje v družbo, pa pove ena od koordinatoric programa Mojca Bergant Dražetić: »Projekt formalno teži k temu, da se bodo udeleženci kasneje lažje približali trgu dela. Tu pa imamo v mislih predvsem socialne veščine, ki so tudi del zaposlitvenega kapitala vseh naših udeležencev. Razvoj in izvajanje programov socialne aktivacije in vključevanja ranljivih skupin v družbo in na trg dela smo utemeljili na kulturni komponenti in ustvarjalnosti. Po vsej Sloveniji dela osem skupin, ena je tudi skupina iz Sopotnice z mentorico Cvetko Bevc. Na današnji predstavitvi njihovega celoletnega ustvarjanja smo videli, kako lepo se je skupina povezala in kaj vse zmorejo njeni udeleženci. Sedaj smo v nizkem startu za leto 2018. Veseli nas, da je projekt naletel na plodna tla, da odločevalci spoznavajo njegov pomen za sicer vedno podhranjene ranljive skupine in da smo dobili dodatna sredstva za nadaljevanje.«

Udeleženci so brali svoje literarne prispevke, ki so objavljeni tudi v zborniku projekta. Odigrali so tudi lutkovno predstavo Cvetke Bevc Modri med, srečanje pa je z glasbo popestril pesnik in kantavtor Andraž Polič.