Na slovesnosti ob obletnici doma so nastopili tudi stanovalci z glasbeno-gibalno točko. / Foto: Primož Pičulin

Štirideset let doma za ostarele

Za silvestrovo leta 1977, dober mesec po odprtju, je bilo v Domu dr. Janka Benedika v Radovljici trinajst stanovalcev in sedemnajst zaposlenih. Štirideset let kasneje je v domu več kot dvesto stanovalcev, za katere skrbi sto trideset zaposlenih.

Radovljica – »Ko se odpravljaš v zadnjih dom – v dom za ostarele – veš, da bo tam vse drugače. Doma sem hodila z berglama. Roka se mi je tako tresla, da sem se komaj podpisala. Nehala sem pisati pisma in voščila. Gospodinjila sem površno, počasi, moči in času primerno. V Domu dr. Janka Benedika sem dobila rolator, za pisanje je bil na voljo računalnik. Namesto gospodinje sem postala gospa ...« v publikaciji, ki so jo izdali ob jubileju, svojo izkušnjo opisuje ena od stanovalk doma, gospa Janja Bajda. »Zjutraj zgodaj vstajam, da sestavim priprave moje skupine, ki jo vodim – poučevanje nemške slovnice in priprave za pisanje pesmi. Roka si je opomogla. Če hočem, zdaj pišem – čitljivo, toda počasi. Okoli sebe imam mnogo prijaznih ljudi, od sester do stanovalcev. Zdaj mi je jasno, da sem se pravilno odločala na življenjskih razpotjih. V pozni starosti sem bogato nagrajena z zadovoljstvom.«

Kot pravi dolgoletna direktorica doma Sonja Resman, se v domu že dolgo zavedajo, kako pomemben del družbene stvarnosti so najstarejši med nami. »V sodobni zahodni družbi se že dolgo zavedamo, kako pomemben del družbene stvarnosti so najstarejši med nami. Naša življenjska doba je vse daljša, zavedamo se velikega pomena, ki ga imata skrb za zdrav način življenja ter aktivno in kakovostno preživljanje časa,« je povedala. »Urejeni pogoji bivanja ter strokovna zdravstvena nega in oskrba pa niso edino, kar je pomembno. Pomembne so tudi naše medsebojne vezi, povezovanje in sodelovanje med tistimi, ki v tej skupnosti delamo in živimo,« je še poudarila.

Slovesnosti se je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor. »Vesel sem, ko vidim, da ste mnogi pripadniki te generacije v Radovljici našli miren in varen dom,« je dejal predsednik Pahor in se zahvalil vsem generacijam zaposlenih in prostovoljcev, ki so se v štirih desetletjih vestno in zavzeto trudili za kakovostno bivanje stanovalcev. »Domovi za ostarele ste srce lokalne skupnosti in tako presegate le skupnost zaposlenih in stanujočih,« je še dejal predsednik Pahor, ki je ob tej priložnosti direktorici doma Sonji Resman v luči lanskega praznovanja 25-letnice samostojnosti in letošnje obeležitve 25. obletnice mednarodnega priznanja Republike Slovenije podaril slovensko zastavo – kot izkaz spoštovanja in hvaležnosti za prizadevanje vseh, ki vestno in zavzeto skrbijo za stanovalce v tem domu.