Gradili naj bi v povezavi s tradicijo

Potem ko so izdali brošuro, poleti pripravili razstavo, arhitekturne rešitve v skladu z jezersko dediščino predstavili občinskim svetnikom, je bila o tem na Jezerskem še javna predstavitev.

Jezersko – Žal predstavitev projekta Kako prepoznati, ohranjati in živeti s tradicijo, ki jo je pripravila fakulteta za arhitekturo, ni bila posebno dobro obiskana. Kljub vsemu so obnovili ugotovitve, do katerih so se lani dokopali študentje in profesorji fakultete ob gostovanju na Jezerskem in delavnicah, ki so jih pripravili skupaj z občani. Takrat so popisali vse objekte in poiskali primere dobre prakse, ko stavbe dosegajo kakovost in se povezujejo s tradicijo tega kraja. Na podlagi tega potenciala naj bi se na Jezerskem gradilo tudi v prihodnje. Pripravili so tudi priporočila za urejanje prostora, od tega, kakšne naj bodo osnovne stavbe, ograje, nadstreške za avtomobile, avtobusna postajališča, ...

Vse to so objavili tudi v brošuri, za katero smo v razpravi slišali, da je dobra osnova za ravnanje s prostorom, ki pa je ne gre razumeti kot diktat. To bi kazalo nadgraditi še s strokovnim svetovanjem občanom, ko se ti odločajo za gradnjo. Na predstavitvi navzoči župan Jurij Rebolj je ob tem povedal, da je že zasnovana arhitekturna pisarna, v kateri bi arhitekti svetovali v takih primerih, poleg njih pa še predstavnik zunanjega podjetja, ki za občino predstavlja prostorske akte, in predstavnik upravne enote. »Proces smiselnega urejanja prostora se je lani začel z arhitekturnimi delavnicami. Z njim želimo ljudi ozavestiti, da bi gradili v skladu s tradicijo naših prednikov in jo znali povezati s sodobnimi pristopi,« je dejal župan Rebolj. Spomnili so tudi, da je publikacija pri ljudeh povzročila precej razburjenja, saj so jo razumeli, kot da omejuje njihovo svobodo pri posegih v prostor na njihovi lastnini.