Prehrana po TKM (XIII. del)

Prehrana, primerna za zimski čas

Se pozimi kaj rekreirate? Da, seveda. Kako pa? Drsate na bližnjem zamrznjenem jezeru? Greste na sprehod po sveže zapadlem snegu in uživate v škripanju snega pod nogami? Kaj vam še prija? Sedite kdaj pred toplo zakurjenim kaminom ali pečko, da vas toplota, ki jo oddajata prijetno greje? Ker je zunaj mrzlo, se moramo ustrezno obleči in zaščititi, da se telo ne podhladi. Poleg oblačil in kurjave lahko za ustrezno toploto in energijo v telesu poskrbimo tudi s toplo prehrano, ki telesu pomaga pri delovanju.

Pozimi so zunanje temperature še nižje kot jeseni, telo potrebuje še več energije, da vzdržuje primerno toploto za nemoteno delovanje. Zato je zima letni čas, ko moramo uživati hrano, ki nas greje. V to kategorijo spadajo živila, ki so energijsko vroča in topla in tudi sicer topla: to je kuhana hrana. Več energije bomo dobili tudi, če zaužijemo nekaj več mesa kot sicer, saj smo že omenili, da je meso živilo, ki ima velik energijski potencial. Absolutno se izogibajmo zamrznjeni, surovi in mrzli hrani ter pijači. Še posebno so v zimskem obdobju škodljivi sladoled in ledene pijače.

Če primerjamo pojave v naravi in svojem telesu, hitro lahko povlečemo vzporednico in bolje razumemo, zakaj pozimi za naše telo ni primerno uživanje mrzle hrane. Kaj se v naravi zgodi z vodo pozimi? Ko je dovolj hladno, zamrzne.

Zima je letni čas, ki je energijsko povezan z ledvicami. Ledvice spadajo energijsko k elementu vode. Če vodo ohlajamo, zmrzne. Če uživamo hladno in mrzlo hrano in pijačo, energija vode v našem telesu »zamrzne«, kroženje je upočasnjeno, delovanje telesa oslabljeno. Tako mrzla, ledena in hladna energija hrane v zimskem času neugodno vpliva na naše telo.

V zimskem obdobju je pomembno, da uživamo hrano, ki nas greje, in več grenke hrane (radič, koleraba, cikorija, artičoke, ohrovt, hmelj, zelena, čaj). Treba je zmanjšati uživanje slane hrane. Količinsko primerno uživanje hrane grenkega okusa energijsko okrepi ledvice, če bi pretiravali z uživanjem hrane samo grenkega okusa, pa to spet ni produktivno in energijsko lahko oslabimo srce.

Hrana, ki nas najbolj greje pozimi: perutnina, jagnjetina, stročji fižol, por, šalotka, leča, soja, črni fižol, kostanj, pistacija, drobnjak, cimet, klinčki, janež, koper, vino (v manjših količinah!). V drugi polovici zime lahko v prehrano že vključujemo več zelišč in pekoče hrane (čebula, česen, ingver).