Luka Mezgec na poti do trojčka državnih naslovov. / Foto: Miroslav Cvjetičanin

Mezgecu uspel trojček

Državno prvenstvo v ciklokrosu je minilo predvsem v pričakovanju novega mejnika v kolesarstvu.

Šenčur – Luki Mezgecu je uspelo to, kar na svetu še ni nobenemu kolesarju na najvišji ravni – v eni sezoni je postal državni prvak v cestnem kolesarstvu, gorskokolesarskem olimpijskem krosu in še v ciklokrosu.

V šenčurskem športnem parku je organizator poskrbel za zanimivo ciklokros progo, ki je vsebovala asfalt, blato, sneg, mivka, montažne ovire in nizko temperaturo ozračja, torej vse, kar se za to zvrst kolesarstva tudi spodobi. Najprej so se na progo podali najmlajši in najmlajše v kategoriji U15. Med dečki zmaga ni bila ogrožena niti za meter, suvereno je zmagal mladi up slovenskega kolesarstva član KK Kranj Aljaž Petek. Med deklicami je slavila Ivana Rosa Novak (KD Sloga Idrija 1902). Za njimi so se na blatno in zasneženo progo podali ženske in mladinci do 19 let. Najhitrejši je bil Anže Skok (Rog AS), med ženskami je do suverene zmaga in osvojitve naslova državne prvakinje v ciklokrosu prikolesarila Tina Perše (Calcit Bike Team).

Zadnji so se na progo podali še člani v starostni kategoriji med 19 in 40 let in kategorija master, moški nad 40 let. Že pred dirko je bilo jasno, da Luko Mezgeca do zmage lahko ustavi le okvara na kolesu ali kaka druga nesreča. Prvi favorit na papirju in terenu je dokazal, da letos ni samo najboljši ciklokrosist, temveč najboljši kolesar v državi. Luki Mezgecu (Orica-Scott) je uspelo, kar ni še nobenemu kolesarju na svetu, saj je v eni sezoni osvojil tri naslove državnega prvaka v treh različnih kolesarskih disciplinah. Vsi, ki spremljamo kolesarstvo, lahko samo prikimamo, da gre zares za uspeh brez primere, saj gre za tri popolnoma različne kolesarske prvine, ki že dolgo niso več združljive, saj so se kolesarji že davno tega ozko specializirali po disciplinah. Je Mezgec postavil nov kolesarski mejnik? Vsekakor je, vendar se v kolesarskih krogih že zdaj šušlja, da je kaj takega neponovljivo. Pri tem pa je treba poudariti, da Luka izhaja iz gorskokolesarske šole, svoj vrh kariere pa doživlja v cestnem kolesarstvu. Kot sam pravi, je – kot kaže – odličen hibrid za zmago v ciklokrosu. Tekmovali so tudi moški v kategoriji nad 40 let, ki so se ravno tako pomerili v teh neverjetno težkih razmerah. Boj do zadnjega metra dirke je bil ogorčen predvsem med Matejem Dakskoblerjem (KK Pantal) in Bojanom Ločnikarjem (Bike Republic). Naslov je šel v prave roke, saj je letošnji najboljši ciklokrosist v kategoriji master Matej Dakskobler.