Duhovniki in gostje na sobotni maši zadušnici na Brezjah / Foto: Romarski urad Brezje

Maša za mrtve v Hudi jami

Sobotne maše zadušnice na Brezjah za žrtve revolucionarnega nasilja se je udeležil tudi predsednik republike Slovenije Borut Pahor.

Brezje – Na Brezjah je bila v soboto maša zadušnica za žrtve revolucionarnega nasilja po drugi svetovni vojni, še posebej pa za leta 1945 umorjene v rudniškem rovu Huda jama pri Laškem, katerih posmrtne ostanke so letos prekopali na mariborsko pokopališče. Mašo je daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, udeležil pa se je je tudi predsednik republike Slovenije Borut Pahor. Nadškof in metropolit Stanislav Zore je v pridigi povedal, da je Huda jama kraj zločina in simbolno mesto.

Kako so ti ljudje umirali, ve le Bog in umrli sami. Rudniški rov je bil zaprt z enajstimi pregradami, kar kaže, da so hoteli te ljudi dosledno in absolutno odstraniti z območja živih in jih skušali izbrisati tudi iz spomina. Vendar je ostajal spomin nanje živ in je 24. februarja 2009, ko so rudniški reševalci predrli zadnjo, enajsto pregrado in se je pred njimi zasvetlikala plesen na mumificiranih truplih pomorjenih, z vso silovitostjo planil v zavest Slovencev. Ljudje so obnemeli predvsem zaradi pretresenosti ob dejstvu, kakšnih dejanj je sposoben človek. Sposoben je moriti in obenem s terorjem vsiliti molk o svojih dejanjih, je dejal nadškof. Nasprotnik je nevaren, mučenec, kar so pomorjeni bili, pa je nesmrten in močan ter obdan z avreolo tistega, kar je moral pretrpeti. In ljudje nekdanjega režima so z vsemi nesmiselnimi pomori iz ljudi, ki so nasprotovali njihovi ureditvi sveta, naredili mučence. Pridigo je sklenil s prošnjo, naj tisti, ki imajo v našem narodu odločujočo vlogo, delujejo za spravo in mir, za medsebojno sodelovanje in za varnost vseh nas.

Gvardijan frančiškanskega samostana na Brezjah pater dr. Robert Bahčič je v nagovoru poudaril, da za spomin in za molitev ter za daritev svete maše ni nikoli prepozno. Žrtve Hude jame so bile predane veri, saj so mnogi umirali s svetinjicami in podobami Marije Pomagaj, v rokah pa so držali rožne vence.

Maše zadušnice so se udeležili tudi predsednik Nove slovenske zaveze Peter Sušnik, predsednik vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman in predlagateljica zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, poslanka Nove Slovenije Ljudmila Novak.