Okrog osemdeset krajanov Javorij je na zboru krajanov opozorilo predvsem na težave s pitno vodo in problematiko lokalnih cest, posebej pa so omenili tudi prostorsko stisko v šoli in vrtcu. / Foto: Tina Dokl

Ne želijo piti klorirane vode

Na pobudo krajanov Javorij, ki so se zbrali v Iniciativi za pravično, pošteno in pregledno poslovanje, je župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež v torek sklical zbor krajanov.

Javorje – »Glede na to, koliko se nas je zbralo, je bil zbor res potreben,« je ob pogledu na polno telovadnico v podružnični šoli Javorje ugotav­ljal prvopodpisani pod zahtevo za sklic izrednega zbora krajanov Javorij Matevž Demšar. Predstavniki civilne iniciative so težave v njihovi krajevni skupnosti (KS) strnili v kar 14 točk, pri čemer so poudarili predvsem problematiko pitne vode in lokalnih cest. Župan Milan Čadež je skupaj s sodelavci iz občinske uprave in vodstvom KS Javorje nakazal rešitve za nekatere težave.

Župan je obenem predstavil že izpeljane projekte v tej krajevni skupnosti – med večjimi sta bila prav gradnja kanalizacije in vodovoda. Predvsem na vodo iz vodovoda Podvrh–Četena Ravan–Zapreval je letelo največ pripomb krajanov, ki so se udeležili zbora. Po besedah Matevža Demšarja so zelo razočarani, saj je voda pogosto motna in v zadnjem obdobju ves čas klorirana. Kristina Knific iz oddelka za okolje, prostor in infrastrukturo je pojasnila, da ob načrtovanju vodovoda sicer niso načrtovali, da bo potrebno kloriranje, a je to nujno, ker so redna vzorčenja pokazala, da je voda bakteriološko oporečna, in je zato v skladu z zakonodajo potrebna dezinfekcija. Po besedah direktorice občinske uprave Elizabete Rakovec že načrtujejo nove ukrepe za dezinfekcijo vode, in sicer bodo namestili napravo za dezinfekcijo z ultravijoličnimi žarki. Ob tem je še poudarila, da so v preteklih letih prav na območju KS Javorje izpeljali največje projekte v občini, saj so za vodovod in kanalizacijo pridobili tudi nepovratna sredstva v višini 1,1 milijona evrov, naložbe pa so bile skupaj vredne okrog tri milijone evrov. »Sočasno z gradnjo kanalizacije smo obnovili tudi cesto, zgradili pločnike in uredili javno razsvetljavo.« Župan pa je spomnil, da so bili na takratnem razpisu za razvoj regij edina občina, ki so jim nepovratna sredstva dodelili za dva projekta, in oba sta bila vezana na KS Javorje. Župan in direktorica občinske uprave sta odgovorila še na očitke o slabem vzdrževanju nekaterih lokalnih cest na tem območju. Po besedah Elizabete Rakovec so se letos po odsekih lotili obnove ceste v Javorje. »Ta cesta v dvajsetih letih obstoja občine še ni doživela tako korenite rekonstrukcije.« Ta čas so krajevne skupnosti pozvale tudi, naj jim posredujejo nov nabor cestnih odsekov, ki jih bodo obnavljali v sklopu skupnega javnega naročila za celotno občino.

Na zboru krajanov so opozorili še na problem prostorske stiske v šoli in vrtcu v Javorjah. Po besedah Elizabete Rakovec jih je s tem seznanil že predsednik krajevne skupnosti, maja so prejeli tudi peticijo staršev. Ugotovili so, da v šoli manjka za eno nadstropje prostorov, zato načrtujejo njeno nadzidavo. »V primeru, da bomo gradili samo z lastnimi sredstvi, bo šola dograjena čez pet let, se pravi ravno takrat, ko bo v šolo stopila močna generacija otrok, rojenih leta 2016,« je razložil župan in dodal, da bo do poletja znano, ali se lahko nadejajo tudi nepovratnih sredstev za to naložbo. Glede gradnje poslovilne vežice, za katero krajani menijo, da se odvija prepočasi, pa je predsednik KS Ciril Alič pojasnil, da morajo najprej pridobiti zemljišče.