Dr. Martha Stocker s predsednikoma Narodnega sveta in Krščanske kulturne zveze dr. Valentinom Inzkom in Jankom Krištofom

Zaveznica iz Južne Tirolske

Slovenski knjižni sejem bo danes, 24. novembra, gostoval tudi na Koroškem. Ob 10. uri se bo v Mohorjevi v Celovcu predstavil Andrej Rozman - Roza, ob isti uri pa se bo v Železni Kapli začel celodnevni spored, ki bo sklenjen ob 19.30 v farni dvorani z recitalom in koncertom v čast 115. obletnice rojstva in 20. obletnice smrti Milke Hartman.

Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza sta leta 1988 podelila prvo Einspielerjevo nagrado posameznikom iz nemško govorečega dela Koroške, ki so si posebej prizadevali za sožitje med obema narodoma in njihovima kulturama in zagovarjali enakopravnost Slovenk in Slovencev v koroškem in avstrijskem javnem in političnem življenju. Nagrado so poimenovali po profesorju Andreju Einspielerju, rojenemu 13. novembra leta 1813 v Svečah / Suetschachu v Rožu, duhovniku, politiku, publicistu in kulturniku. Leta 1851 je bil med ustanovitelji Mohorjeve družbe, bil pa je tudi poslanec koroškega deželnega zbora in zagovornik sožitja in medsebojnega spoštovanja med slovensko in nemško govorečimi.

Prejemnica letošnje Einspielerjeve nagrade, podelili so jo v ponedeljek zvečer v Mohorjevi hiši v Celovcu, je južna Tirolka dr. Martha Stocker, po poklicu profesorica zgodovine in germanistike in vplivna članica južno-tirolske ljudske stranke (SVP), ki na italijanskem političnem zemljevidu sodi v sredino. Južna Tirolska je od leta 1920 del Italije, vendar je večinskemu nemško govorečemu prebivalstvu uspelo, kljub nasilni italijanizaciji, obdržati in razvijati svoj jezik in kulturo. Nič nenavadnega torej ni, če se južni Tirolci na osnovi svojih manjšinskih izkušenj solidarizirajo s prizadevanjem koroških Slovencev za svoje pravice. Dejansko so po končani prvi svetovni vojni, ko je bila avstro-ogrska monarhija poražena, doživljali enako usodo kot Slovenci na Primorskem, ki so tudi postali del Italije, Slovenci na južnem Koroškem pa so bili dodeljeni Avstriji.

Dr. Martha Stocker je v zahvalnem govoru spodbujala koroške Slovence k upornosti in vztrajnosti in izrazila upanje, da bo do stoletnice plebiscita leta 2020 Avstrija izpolnila obveznosti do Slovencev. Južna Koroška jo je navdušila. Obiskala je številne vasi in storila še korak dlje: v Škofičah / Schieflingu nad Vrbskim jezerom je kupila hišo. Koroška je tako postala njen drugi dom. Zato je bila počaščena, da so na ponedeljkovi podelitvi nagrade igrali njeni sosedje, člani Tambušarkega orkestra Stara banda Hodiše-Keutschach / Škofiče Schiefling.