V prvi polovici leta je vrednostni obseg evidentiranega prometa z nepremičninami znašal 1,07 milijarde evrov. / Foto: Gorazd Kavčič

Rekorden promet in rast cen

V Sloveniji je bilo v prvem polletju 2017 sklenjenih največ nepremičninskih poslov v zadnjem desetletju. Cene rabljenih stanovanj so se zvišale za tri odstotke, v Kranju za 5,6 odstotka.

Kranj – V prvem polletju letos je bilo v Sloveniji sklenjenih okoli 17.200 kupoprodajnih poslov z nepremičninami, kar je največ od leta 2007, odkar Geodetska uprava Republike Slovenije (Gurs) sistematično spremlja trg. Vrednost vseh nepremičninskih poslov je prvič po rekordnem, predkriznem drugem polletju 2007 milijardo evrov presegla že v lanskem drugem polletju (1,13 milijarde evrov), v prvih šestih mesecih letošnjega leta pa je vrednostni obseg evidentiranega prometa z nepremičninami znašal 1,07 milijarde evrov. Povečevanje vrednostnega obsega prometa je poleg rasti prometa s stanovanjskimi nepremičninami tudi posledica večjega števila večjih poslov, ki so jih začeli sklepati poslovni subjekti oziroma nepremičninski investitorji. Med njimi so bile prodaje trgovskih centrov, poslovnih in industrijskih stavb, hotelov in garažnih hiš pa tudi gradbenih zemljišč in nedokončanih objektov iz propadlih nepremičninskih projektov. V pol leta je bilo evidentiranih 49 milijonskih poslov.

Cene rabljenih stanovanj, ki najbolje odražajo dogajanje na trgu, so se sicer v pol leta zvišale za tri odstotke na 1580 evrov na kvadratni meter, a so še vedno v povprečju štirinajst odstotkov nižje kot leta 2008, ko je bil dosežen cenovni vrh, piše v polletnem poročilu Gursa. V Kranju so se cene rabljenih stanovanj zvišale za 5,6 odstotka na 1700 evrov. Zanimivo: Kranj je imel v zadnjih desetih letih med vsemi večjimi mesti najmanjša nihanja cen stanovanj. Od cenovnega vrha do dna je povprečna cena rabljenega stanovanja padla za štirinajst odstotkov oziroma najmanj med obravnavanimi območji. V prvem polletju 2017 je bila od dna višja za devet odstotkov, v primerjavi z vrhom v letu 2008 pa je bila nižja le še za sedem odstotkov, kar je prav tako daleč najmanj med vsemi obravnavanimi območji.

Obseg kupoprodajnih poslov s stanovanjskimi nepremičninami je bil v prvem polletju rekorden. Sklenjenih je bilo 5885 poslov s stanovanji, kar je za štiri odstotke več kot v doslej rekordnem drugem polletju 2007. S hišami je bilo sklenjenih 2908 poslov, kar je za pet odstotkov manj kot pred desetimi leti.

Gonilo povpraševanja po nepremičninah so še naprej ugodne gospodarske okoliščine ter predvsem nizke obrestne mere in rast stanovanjskih kreditov prebivalstvu, kar spodbuja predvsem rast povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah, ugotavljajo v Gursu. »Dokler bodo obrestne mere nizke in bo naraščal obseg stanovanjskih posojil, je pričakovati presežno povpraševanje in nadaljnjo rast cen stanovanjskih nepremičnin. Ta se bo ustavila šele, ko bo na trg začelo prihajati večje število novih stanovanj, pod pogojem, da jih bodo investitorji ponudili po tržno sprejemljivih cenah. Če bodo s cenami pretiravali, lahko hitro pride do presežne ponudbe, ki ji sledi pok nepremičninskega balona in ponoven zdrs v krizo nepremičninskega trga,« še opozarjajo.