Oba zbora z dirigentom Damijanom Močnikom sta navdušila občinstvo v Cerkljah. / Foto: Tina Dokl

Pesem domača zadoni

Ob prihajajočih osebnih praznikih, jubilejni petdesetletnici dirigenta in skladatelja Damijana Močnika iz Cerkelj ter častitljivem 77. rojstnem dnevu učitelja, slikarja in glasbenika Andreja Militareva iz Pirnič, sta minuli petek potekali slavnostni prireditvi s kulturno noto v sproščenem družabnem vzdušju.

Tako so cerkev Marijinega vnebovzetja v Cerkljah napolnili obiskovalci domala iz vse Gorenjske ter tudi od drugod ter prisluhnili odličnemu koncertu, v katerem sta sodelovala Zbor Slovenske filharmonije in Komorni zbor Megaron, ki ga sestavljajo bivši pevci zborov Škofijske klasične gimnazije, oba pod dirigentsko taktirko slavljenca Damijana Močnika. Ta je svojo glasbeno pot začel prav v tej cerkvi, kjer je prvič stopil pred zbor in so zazvenele njegove prve skladbe. Danes, več kot tri desetletja po teh začetkih, njegove skladbe pojejo profesionalni in ljubiteljski zbori po celem svetu pa tudi sam je kot mednarodno priznani in nagrajevani skladatelj in dirigent gostoval marsikje – od Tajvana na vzhodu do kanadskega Vancouvra na zahodu.

Zbrani obiskovalci so lahko prisluhnili delčku Damijanove bogate ustvarjalnosti, skladbam skladateljev, ki so mu blizu, ter seveda tudi njegovim skladbam, med njimi nekaterim božično obarvanim, ki so še posebej čustveno prevzele poslušalce. Prav vsem zbranim se je Damijan iskreno zahvalil za obisk koncerta, ki je bil dobrodelne narave, ter se nato v krogu družine in prijateljev v sproščenem vzdušju poveselil na večerni družabni pogostitvi v prostorih bližnje osnovne šole.

Prešerno pa je bilo tudi v Pirničah, kjer je v organizaciji tamkajšnje Likovne sekcije ter gledališča OTH v domačem Kulturnem domu potekalo odprtje razstave Avsenikova glasba v podobah avtorja Andreja Militareva, obogatena s premiero spevoigre Pesem domača naj zadoni v izvrstni režiji Andrejevega brata Petra. Andrej je po izobrazbi učitelj in pravnik, sicer pa znan kot ljubiteljski slikar, glasbenik in lovec. Na slavnostnem odprtju njegove samostojne slikarske razstave je bil deležen številnih čestitk in dobrih želja obiskovalcev, ki so si po razgibani spevoigri družno ogledali razstavljene podobe, navdahnjene z motivi legendarnih skladb Andrejevega pokojnega prijatelja iz čebelarskih vrst Slavka Avsenika. Andrej je ljubitelj narave in glasbe; v naravi uživa, dokler je v njej življenje, ta ljubezen pa se kaže tudi v naslikanih delih – slike so živahne in vedre, kakršne so Avsenikove skladbe ter tudi Andrej, ki se je vsem lepo zahvali in dejal, da ostaja aktiven še naprej.