Člani Prvega slovenskega pevskega društva Lira na slavnostnem koncertu skupaj z glasbeniki Simfoničnega orkestra Domžale – Kamnik / Foto: Primož Pičulin

Pojejo že sto petintrideset let

Člani Prvega pevskega društva Lira iz Kamnika so svoje začetke začeli pisati že davnega leta 1882 in tako sodijo med najstarejša društva pri nas.

Kamnik – »Prvo slovensko pevsko društvo Lira je prvo slovensko uradno registrirano pevsko društvo. Nesporazumi okrog izraza so v tem, da Lira ni niti najstarejši zbor, niti najstarejše društvo, niti najstarejše pevsko društvo na Slovenskem, pač pa zgolj prvo slovensko pevsko društvo, ki je 9. novembra leta 1882 imelo statut, pravila v desetih členih, uradno overovljena pri tedanji krajevni oblasti v dokumentu s številko 9654, s podpisom tedanjega zastopnika cesarja in kralja Franca Jožefa, barona Andreja Winklerja in njegovim žigom. In to je vse. To so potrjevali že tedanji glasbeniki, med njimi tudi Emil Adamič. O tem pa govori tudi delo Musikbuch aus Österreich, ki ga je uredil Hugo Botstiber in je izšlo leta 1911 na Dunaju. V njem so popisana vsa društva, ustanovljena na Avstro-Ogrskem. Za slovensko ozemlje je navedeno, da je starejše od kamniške Lire edino nemško moško pevsko društvo iz Dravograda, ki je bilo ustanovljeno, najbrž formalno, leta 1873 in ne obstaja več,« nam je začetke predstavil dolgoletni umetniški vodja lirašev, Škofjeločan Andrej Misson. Lira je bila tako prvi slovenski zbor, ki je bil registriran kot samostojno društvo.

V vseh teh letih se je v zboru zvrstilo okoli 650 pevcev in tudi pevk, saj je bila Lira nekaj časa tudi mešan zbor. Zbor so vodili še France Stele, Ciril Vremšak, Samo Vremšak in Marjan Ribič. Danes je pevcev okoli petindvajset in Kamničani si ne predstavljajo več nobene pomembnejše prireditve brez njihovega nastopa. Ponosni so na svojo kakovost, kar so dokazali že s številnimi odmevnimi nastopi in nagradami v tujini. »Imamo program, ki za mnoge pevce ni lahek, pojemo v več jezikih, nastopamo doma in na tujem. Pevci morajo imeti glas, predvsem pa glavo in srce na pravem mestu. Moj cilj niso tekmovanja, 'šport' je bolj za mlade glasove. In veseli smo vsakogar, ki ima glas, voljo in potrpljenje, da se nam pridruži,« pravi Misson, ki liraše vodi že sedemnajst let. Pod njegovim vodstvom liraši pojejo slovenske ljudske pesmi, pa umetne – slovenske in tuje – ter tudi številne zimzelene popevke, operna dela, dela iz muzikalov … Liraši so ob letošnjem visokem jubileju pripravili slavnostni koncert in podelili priznanja svojim članom, tudi tistim, ki v njihovih vrstah prepevajo že trideset let. Takšni so Drago Homšak, Martin Kač, Matej Krt, Alojz Pelc, Peter Repanšek in Matic Romšak.