Poslanec Andrej Čuš ima tudi med Kranjčani precej somišljenikov, ki podpirajo nedeljsko zaprtje trgovin. / Foto: Tina Dokl

Podpisi dodaten pritisk

Nepovezani poslanec Andrej Čuš namerava zbrati od petnajst do dvajset tisoč podpisov podpore predlogu zakona o trgovinah, po katerem bi bile trgovine ob nedeljah zaprte.

Kranj – Državni poslanec Andrej Čuš je v torek obiskal stojnico v Kranju, na kateri so zbirali podpise podpore za predlog novele zakona o trgovinah, ki jo je z namenom nedeljskega zaprtja trgovin v državni zbor vložila koalicija Liste Andreja Čuša in Zelenih Slovenije. Po začetnem zbiranju podpore preko spletne peticije, ki jo je doslej podpisalo že okoli deset tisoč državljanov, se je namreč Čuš odločil še za terensko zbiranje podpore, ki novembra poteka v mestnih občinah, decembra pa naj bi s stojnico obiskali še nekaj drugih večjih občin v Sloveniji. »Ne zbiramo podpisov za razpis referenduma, ampak zgolj podpise podpore za uveljavitev zakona o trgovinah, s čimer želimo samo ustvariti dodaten pritisk na tiste poslance, ki so še skeptični glede podpore zakonu. S tem želimo ljudem vsaj malo povrniti zaupanje v politiko, saj je povsem razumljivo, da nas imajo za prevarante in ignorante, če pa je bila njihova volja pred štirinajstimi leti ignorirana,« je pojasnil.

Čuš računa, da bodo do sredine decembra zbrali vsaj petnajst do dvajset tisoč podpisov podpore, »kar bi že dalo legitimnost predlogu zakona in pritisk na še neopredeljene poslance«. Pričakuje, da bo zakon, ki ga med drugim podpira tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, z ustreznimi popravki v državnem zboru sprejet in bo najkasneje marca prihodnje leto začel tudi veljati.

Za predlog zakona o trgovinah, po katerem bi posamezna prodajalna lahko obratovala največ šest nedelj in praznikov na leto (omejitev ne bi veljala za družinske trgovine, bencinske servise na avtocestnem križu in morda turistične kraje), so se odločili ob zbiranju podpisov za razpis referenduma za drugi tir, ko so po Čuševih besedah prejeli vrsto pripomb državljanov, da »ne verjamejo več v demokracijo in referendume, saj smo pred štirinajstimi leti tudi zapravljali denar za referendum o nedeljskem zaprtju trgovin, a je politika v sodelovanju s kapitalom zaobšla izraženo voljo volivcev«. Drugi pomembni vidik, ki jih je vodil k pripravi zakona, je socialni, saj se položaj trgovk in trgovcev v štirinajstih letih ni v ničemer uredil. »Strinjamo se, da marsikateri poklic v nedeljah dela po nepotrebnem in je zato še slabo plačan, a položaj trgovk in trgovcev je še toliko slabši, saj imajo osnovo za plače nižjo od minimalne plače, prihaja pa tudi do zlorab pri plačilu nadur za nedeljsko delo, ki jih marsikje vštejejo kar v osnovno plačo, in še bi lahko našteval,« je pojasnil. Zaprtje trgovin ob nedeljah bi po njegovem mnenju tudi pripomoglo k izboljšanju kakovosti življenja mnogih Slovenk in Slovencev.

»Trgovinska zbornica je proti zakonu, kar je razumljivo, saj delajo le na maksimiranju prometa, na socialno varnost svojih zaposlenih pa ne dajo kaj veliko poudarka,« še pravi Čuš, ki je prepričan, da zaradi nedeljskega zaprtja trgovin ne bo prišlo do odpuščanj, saj v trgovski dejavnosti v Sloveniji že zdaj primanjkuje okoli osem tisoč delavcev.