Brez zanimanja za Globus

Kranj – Javna dražba za prostore kranjskega Globusa, ki so v lasti podjetja Globus trgovina v stečaju, ki je minuli četrtek potekala v Ljubljani, ni uspela, saj ni bila vplačana nobena varščina. Prostore je stečajna upraviteljica Mojca Breznik nameravala najprej prodati v celoti po izklicni ceni 2,7 milijona evrov, sicer pa po delih. Zdaj bo kranjskemu okrožnemu sodišču, pred katerim poteka stečajni postopek, podala nov predlog za prodajo po znižani izklicni ceni, o čemer pa se mora predhodno uskladiti še z ločitvenim upnikom Gorenjsko banko, je pojasnila.

Na prodaj je del znamenite kranjske veleblagovnice, ki je še vedno v lasti podjetnika Franca Bukovnika iz Hotemaž oz. njegovega podjetja Globus trgovina, ki je od februarja 2015 v stečaju. Kranjsko sodišče je sicer prejšnji teden oklicalo začetek stečajnega postopka tudi za drugo Bukovnikovo podjetje Globus investicije, upniki pa imajo do 8. februarja čas za prijavo svojih terjatev ter ločitvenih in izločitvenih pravic. Za upravitelja je sodišče imenovalo Jana Sibinčiča.

Prodaja Globusa se je pokazala za zahtevno tako zaradi prevelikih prostorov kot tudi zaradi velikega števila etažnih lastnikov, ki so šele lani sklenili sporazum o delitvi solastnine in ureditvi medsebojnih razmerij, kar je sploh omogočilo prodajo prostorov v stečajnem postopku. Med lastniki je tudi Mestna občina Kranj, in sicer tistega dela objekta, ki ga od leta 2012 zaseda Mestna knjižnica Kranj. Dodatno težavo pri prodaji predstavlja tudi odsotnost lastnih parkirišč.

Kranjski Globus je pred 45 leti nastal po načrtih arhitekta Edvarda Ravnikarja, čigar zapuščina je tudi hotel Creina na nasprotni strani Koroške ceste.