Ob odprtju razstave dijakinj Gimnazije Franceta Prešerna na Finančnem uradu Kranj / Foto: Igor Kavčič

Likovna dela na finančnem uradu

V prostorih Finančnega urada Kranj so na ogled likovna dela dijakov Gimnazije Franceta Prešerna, za katere davčni strokovnjaki organizirajo izobraževanja v okviru projekta Davčno opismenjevanje mladih.

Kranj – Finančni urad Kranj že od leta 2011 sodeluje z dijaki in profesorji Gimnazije Franceta Prešerna v Kranju, z namenom dviga davčne kulture pa zadnja leta organizira tudi predstavitve davčnega sistema in dela davčne uprave v prostorih urada. Medtem ko strokovnjaki s področja davkov dijakom predstavijo sistem javnih financ, delovanje Finančne uprave Republike Slovenije ter načine pobiranja dajatev, se gimnazijci za uspešno sodelovanje vsako leto oddolžijo z razstavo likovnih del, ki so jih sami ustvarili. Pred dnevi so osrednji prostor Finančnega urada Kranj, ki je namenjen strankam, tako obogatili že peto leto zapored.

»V preteklem šolskem letu so uslužbenci Finančne uprave RS (predavatelji v okviru projekta Davčno opismenjevanje mladih) obiskali kar 89 osnovnih in srednjih šol po državi, v treh letih pa je bilo skupaj v projekt vključenih že okoli trinajst tisoč učencev in dijakov. Sredi oktobra je v okviru omenjenega projekta potekalo tudi izobraževanje vseh četrtih in enega tretjega letnika dijakov Gimnazije Franceta Prešerna. V okviru dveh šolskih ur je vsebine, povezane z davki, 115 dijakom predstavila sodelavka našega finančnega urada Apolonija Majcen Praprotnik,« je ob odprtju razstave likovnih del dijakinj gimnazije povedala direktorica Finančnega urada Kranj Julijana Povše, navdušena nad njihovimi letošnjimi stvaritvami, ki bodo na ogled tja do konca leta: »Veseli smo, da nam dijaki vsako leto v zameno za naše predstavitve davčnega sistema popestrijo prostor avle Finančnega urada Kranj z vedno izvirnimi likovnimi razstavami. Likovna dela bodo vsekakor zanimiva tudi za naše obiskovalce.«

S slikami se predstavljajo tretješolke Nika Meško, Vesna Balanč in Hana Ribič, ki je povedala, da so si izbrale skupno temo – Distorzija, slikale pa so vsaka posebej v času počitnic. Ustvarjalnost dijakinj je predstavila mentorica Irena Koncut Marolt: »Tema se je dijakinjam zdela v njihovem doživljanju in točki odraščanja aktualna, izrazile pa so jo na različne načine. Nika z motivom bika v hladilniku, kar je absurdna situacija, Hana in Vesna pa sta izrazili stisko, s katero se prav v obdobju odraščanja velikokrat srečamo. Vesnin lik prevzemajo neobvladljive misli in občutki, Hana pa je liku dodala njegovo drugo podobo, alter ego. Hana je ustvarjala s pomočjo računalnika in je njena slika natisnjena na platno, prvi dve pa sta izbrali tehniko akril na platno.«

Sproščeno in hkrati zahtevno pa je bilo delo s slikarjem Klavdijem Tutto, sta povedali tretješolki Nika Kristan in Katarina Avguštin, ki sta pod njegovim mentorstvom sodelovali pri nastajanju skulptur z naslovom Zapisi generacije. Skulpture so sestavljene iz glinenih modulov, na katere so dijakinje zapisovale sporočila, ki prevevajo njihovo generacijo.