Igralci so na odru improvizirali, scenarija ni bilo. / Foto: Maša Likosar

V mestu vlada Mafija

KUD Kiks je v kranjskem Trainstation Subartu ponovno podiral meje. Na odru so s posebnimi gosti odigrali partijo priljubljene družabne igre Mafija. Odvijala se je prava kriminalka. Mesto se zbudi, a na obzorju smrt ...

Intriga, izdajalstvo, nezaupanje, smrt. Mesto je zavzela mafija. Vsako noč nova žrtev. Razjarjeni meščani iščejo mafijca, ki ubija, zahtevajo njegovo »glavo«.

Matjaž Peklaj, član kolektiva KUD Kiks in projektni vodja predstave Mafija, je položil karte na mizo in nam priznal, da so prvi, ki uprizarjajo predstavo improvizacijskega gledališča, temelječo na družabni igri Mafija oziroma Volkodlak. Gre za igro, ki je popularna predvsem med dijaki in študenti. Dva izmed igralcev sta mafijca, ki med sabo vesta, kdo so, vsi ostali pa so meščani, ki skušajo indentificirati mafijce. V vlogi meščanov je bilo tudi občinstvo, ki je odločalo, koga bodo linčali ter obesili na zanko.

Igralci niso vedeli, kakšne vloge imajo. Aktivno so vplivali na publiko s svojo igro. Prikazali so dogajanje podnevi in ponoči v nekem mestu. Ponoči mafijca ubijata in to sporočata povezovalcu predstave preko mobilnega sporočila. Gledalci lahko sumijo morilca glede na dogajanje čez dan. Ob koncu prizora z aplavzom odločijo, kdo naj bi bil morilec, in tega izločijo iz igre.

Šlo je za improvizacijo, scenarija ni bilo, dogajanje v mestu je spontano. So pa šli sodelujoči vseeno v projekt z neko mero pripravljenosti, sicer z zelo ohlapno strukturo, imeli so namreč izoblikovane like. Vsak igralec je poznal ozadje svojega lika. Na predstavo pa se kljub vsemu niso popolnoma nič pripravljali. Matjaž Peklaj je dobil idejo med dejanskim igranjem igre Mafija. Proces nastajanja predstave mu je vzel dva meseca, aktivno je delal le dva tedna. Na odru smo spremljali ožji kolektiv Impromafije KUD Kiks: Roka Bohinca, Saša Stareta, Nejca Šmita, Dino Kapetanovič in Rahela Klopčiča. K predstavi so povabili še tri goste: Kranjčana Christiana Pavuna, uveljavljeno pevko in improvizatorko Nino G. Sojar, ki je tudi zmagala na improvizaciji, ter Juša Milčinskega, ki je bil vodja improlige in je član kolektiva Iglu. Peklaj je predstavo povezoval, Goran Završnik pa je skrbel za glasbo. Vstopnine ni bilo, na koncu predstave se je občinstvo odločilo, s koliko evri bi jo nagradili, in tako namenili prostovoljne prispevke v klobuk.

In konec? Zmagali so meščani. V napeti končnici so izbrali prav in ugonobili še poslednjega mafijca. Tokrat sta bila to Dino in Sašo, zadnji preživeli meščan pa je bil pek s političnimi ambicijami, Rok.