Pametni telefoni in volivci

Pred dnevi smo bili tudi v Sloveniji priča prizorom, ko so mnogi že pred odprtjem čakali pred trgovinami, da si za ceno, ki presega višino ene povprečne mesečne plače, zagotovijo najnovejši model pametnega mobilnika s prepoznavnim logotipom odgriznjenega jabolka na hrbtni strani. Ameriški tehnološki gigant ob vsaki najavi novega produkta spretno poskrbi za promocijo, med drugim tudi s tem, da na trg plasira omejeno količino naprav in jih tako naredi še bolj zaželene, zaradi česar so mnogi pripravljeni tudi po več ur čakati v vrsti, da si zagotovijo svoj primerek.

S svojim časom in denarjem sicer vsak razpolaga po svoje, kljub temu pa je ironično, da v obdobju hiperprodukcije in le nekaj desetletij po tem, ko so njihove mame in očetje (ali pa morda dedki in babice) v vrstah čakali za precej bolj nujne življenjske potrebščine, danes (večinoma) mlajše generacije več ur čakajo na izdelek, ki je (naj mi tehnološki zanesenjaki oprostijo) v osnovi vendarle zelo podoben tistemu, ki ga že imajo v žepu.

Naj se nad opisanimi prizori še tako zgražamo, pa si nas je morala velika večina že davno priznati, da si življenja brez mobilnega telefona ne predstavljamo več. Pametni telefon je okno v svet – in to ne le za najstnike in dvajsetletnike. Tudi za številne starejše je mobilnik prva stvar, ki jo zjutraj vzamejo v roke, in zadnja, ki jo zvečer odložijo pred spanjem.

Na vsakem koraku povezan s svetovnim spletom je mobitel orodje, prek katerega komuniciramo z okolico in tudi s predstavniki oblasti. Moja časovnica na omrežju Facebook je v času volitev vedno polna komentarjev, dovtipov ali pa le humornih internetnih memov na to temo. Nekateri odkrito agitirajo za svojega favorita, drugi modro presojajo njihove izjave in poskušajo ostati distancirani, tretji pa udrihajo čez vse. Seveda vsemogočna tehnologija še ne zna ujeti glasu tistih, ki se spletnih debat ne udeležujejo, a kljub temu se zdi, da je situacija popolnoma nasprotna od tiste na zadnjih volitvah in referendumih, ko smo eno za drugim beležili nizko volilno udeležbo. Sodeč po dogajanju na družbenih omrežjih in spletnih forumih, politika Slovence, tudi mlade, še vedno zanima.

Morda pa vsaj mlajše generacije politično voljo in prepričanje danes izražajo na drugačen način. Morda bi nekdo, ki je pripravljen več ur čakati v vrsti in odšteti dobrega tisočaka za pametno napravo, rad tudi glasoval prek nje. Morda velja ponuditi varen način glasovanja na spletu, kar že poznajo v nekaterih državah, in tudi na ta način prepričati predvsem mlade, da njihov glas šteje. Pa še večni izgovor o slabem vremenu bi odpadel, če bi lahko volili iz naslanjača.