V Evangelijski cerkvi na Bledu so dan reformacije zaznamovali s koncertom mešanega pevskega zbora iz cerkve Dobrega pastirja iz Novega mesta.

Danes bi potrebovali še več tez

V Evangelijski cerkvi na Bledu so s koncertom mešanega pevskega zbora iz cerkve Dobrega pastirja iz Novega mesta minulo nedeljo zaznamovali dan reformacije.

Bled – »Letos praznujemo pol tisočletja briljantne Luthrove reformacije, ki je spremenila tok človeštva, posebno naše zahodne civilizacije, na vseh področjih,« je v uvodu poudaril slavnostni govornik, pastor Evangelijske cerkve Novo mesto Daniel Brkič. Na Bledu je Evangelijska cerkev prisotna 33 let, njihovih nedeljskih srečanj v kinodvorani Gozdnega gospodarstva Bled pa se udeležuje več kot petdeset vernikov tudi iz številnih okoliških krajev, je pojasnil blejski pastor Ace Arsov. »Evangelijska cerkev na Bledu je v 22 letih, kar sem jaz pastor, doživela tako vzpone kot padce, a Bled je bil in bo ostal kraj, kjer ima božja beseda svoje korenine, svoje življenje,« je še dejal Arsov in dodal, da ga kot pastorja najbolj veseli, da na Bledu znajo živeti drug z drugim in si podati roke ter sobivati tudi različne verske skupine.

O reformaciji na Slovenskem in njenem pomenu za sedanji čas je spregovoril pastor Daniel Brkič. »95 protestnih tez, ki jih je Martin Luther poslal brandenburškemu nadškofu, danes zagotovo ne bi bilo dovolj,« je poudaril in pojasnil, da se v tretjem tisočletju dušimo v drugačnem ozračju kot v Luthrovih časih. »Luther bi zagotovo menil, da nam je težje, kot je bilo njemu. Živimo v času segrevanja ozračja in ohlajanja človeških src. Prav razpad moralnih vrednot je danes največja težava.« Zato si je zaželel, da bi bilo med ljudmi čim manj razhajanj. »Sveto pismo je knjiga, ki nas združuje. Naj fanfare reformacije zvenijo po vsem svetu ne samo ob poltisočletnem jubileju, ampak vse čase in vso večnost.« Zbrane je nagovoril še blejski podžupan Toni Mežan, ki je prenesel misli župana Janeza Fajfarja, da slovenski jezik in slovenska država nista nekaj samoumevnega. »Za obojim stojijo pogumni posamezniki, ki so se morali iz prvih vrst preriniti še bolj v ospredje, da smo premaknili stvari naprej in vas danes lahko pozdravim v slovenskem jeziku.« Zato si želi, da bi na Bledu še naprej vztrajal pozitiven duh, ki ga pogosto pogreša v politiki. »Če bi vsak samo pri sebi postavil stvari na pravo mesto, bi bila Slovenija cvetoča država,« je poudaril Mežan in dodal, da tisti, ki želijo delati v dobro vseh, morajo vztrajati kljub oviram na poti.