Nadzirajo voznike in gostince

Tudi letos bodo policisti v »martinovem« tednu voznike pogosteje kot običajno povabili na alkotest. Vsi, ki bodo napihali ničlo, bodo imeli možnost pridobiti vstopnico za glasbeni koncert.

Kranj – Ta teden (od 6. do 12. novembra), ki ga bodo po številnih krajih končali z organizacijo praznovanj ob martinovem, ministrstvo za zdravje v sodelovanju s policijo, pristojnimi inšpekcijskimi službami in nevladnimi organizacijami znova izvaja akcijo Slovenija piha 0,0. Policisti bodo tako do nedelje poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov in preverjali, ali vozijo pod vplivom alkohola. Vse, ki bodo »napihali« 0,0, pa bodo dodatno nagradili s kuponom, s katerim si lahko na www.nulanula.si prislužijo vstopnice za skupni koncert Policijskega orkestra in skupine Tabu, ki bo 28. novembra v Festivalni dvorani v Ljubljani.

Na policiji so pojasnili, da bodo policisti poleg vožnje pod vplivom alkohola preverjali tudi prisotnost drog in drugih psihoaktivnih snovi. Preizkus alkoholiziranosti oziroma hitri test za droge bodo odredili tudi vsem povzročiteljem hudih prekrškov, kot so prehitra vožnja, nepravilno prehitevanje in neupoštevanje določil o prednosti, ogrožali varnost drugih prometnih udeležencev. Izvajali pa bodo tudi poostren nadzor nad spoštovanjem določb zakona o omejevanju porabe alkohola; preverjali bodo, v katerih gostinskih lokalih so vozniki, kontrolirani v poostrenem nadzoru, in udeleženci hujših prometnih nesreč z višjo koncentracijo alkohola v izdihanem zraku uživali alkoholne pijače.

Na slovenskih cestah približno vsaka deseta prometna nesreča nastane kot posledica vožnje pod vplivom alkohola, alkohol pa botruje vsaki tretji smrtni prometni nesreči, kažejo statistični podatki. Lani so alkoholizirani udeleženci povzročili 41 smrtnih prometnih nesreč in 1009 prometnih nesreč s telesnimi poškodbami. Najpogostejši povzročitelji prometnih nesreč pod vplivom alkohola so stari med 24 in 34 let.

Gorenjski policisti so po podatkih Policijske uprave Kranj letos obravnavali 1415 prometnih nesreč, v katerih je umrlo osem udeležencev, 67 se jih je hudo, še 398 pa lahko telesno poškodovalo. Pod vplivom alkohola so bili 103 povzročitelji prometnih nesreč, v katerih sta dve osebi umrli, štiri osebe so bile huje, še 39 pa lažje poškodovanih. Povprečna stopnja alkoholiziranosti v nesrečah je bila 1,42 promila. Gorenjski policisti so letos odredili tudi več kot 32 tisoč preizkusov alkoholiziranosti, pri približno 1070 voznikih pa so ugotovili prisotnost alkohola nad dovoljeno mejo.

Akcija Slovenija piha 0,0, ki letos poteka drugič, želi spodbujati prometno varnost tako, da nagrajuje tiste, ki spoštujejo predpise in so vzor drugim. Obenem spodbuja tudi sodelovanje pristojnih služb, tako da poleg policije v tem času aktivnosti izvajajo tudi inšpektorske službe. Na terenu bodo zdravstveni, delovni in tržni inšpektorji, aktivni pa bodo tudi v nevladnih organizacij, kot so Zavod Vozim, Varna pot in Drogart, in na Javni agenciji RS za varnost prometa.