Ob grajsko obzidje so zasadili cepič najstarejše trte na svetu in nazdravili njeni dobri rasti (od leve): Alojz Jenuš Slavek, Jože Krek, Miha Ješe, Zdravko Luketič, Marko Murn in Stane Kocutar. / Foto: Primož Pičulin

Trta kot simbol prijateljstva

Pred martinovim so ob grajskem obzidju v Škofji Loki zasadili cepič najstarejše trte z Lenta, ki ga je mariborski župan Andrej Fištravec letos podaril svojemu škofjeloškemu kolegu Mihu Ješetu. S trto po več stoletjih Škofja Loka spet postaja vinorodno mesto, je pa tudi simbol prijateljstva in povezovanja.

Škofja Loka – Trsi te 450 let stare trte z mariborskega Lenta, ki je kot najstarejša v svetu potrjena tudi v Guinessovi knjigi rekordov, rastejo v številnih mestih po svetu, med drugim tudi v osemdesetih slovenskih krajih. Spomladi sta ga v dar dobili tudi pobrateni mesti Škofja Loka in bavarski Freising. Medtem ko so nemški kolegi trto zasadili že pred časom, pa so v Škofji Loki počakali, da bo dokončno urejen Trg pod gradom, in to prijetno dolžnost opravili teden dni pred martinovim.

Slovesnost so začeli z zgodovinskimi plesi skupine Lonca ob spremljavi Janeza Jocifa, mojstra igranja na stara glasbila, nadaljevali z vinsko zgodovino na Loškem, ki jo je v podobi patra Romualda v izbornem starem jeziku predstavil Jernej Tavčar, pozdravnim govorom škofjeloškega župana Miha Ješeta in štajerskim pozdravom mariborskega podžupana Zdravka Luketiča. Slišali smo, kako so freisinški gospodje v času svoje vladavine na Škofjeloškem sadili vinograde in pridelovali vino. Z vinogradi so bili zasajeni Vincarje, Stara Loka, Binkelj, Moškrin, Stražišče ... in vino so na teh območjih pridelovali, vse dokler niso dognali, da je na Dolenjskem in Primorskem žlahtna kapljica slajša. Tako so vinogradništvo in vinarstvo na Loškem zlagoma opustili in v začetku 16. stoletja urbarji niso več omenjali loških vinogradov. Po stoletjih pa je s plemenitim trsom žametovke ali modre kavčine z Lenta Loka spet povzdignjena v vinorodno mesto. Vina najbrž ne bodo pridelovali, grozdje bodo raje pozobali, je dejal Miha Ješe, tokrat v srednjeveški opravi mestnega glavarja. Pravzaprav obljublja, da ga bodo ob vsakokratni trgatvi licitirali in izkupiček namenili v dobrodelne namene. Zdravko Luketič pa je ob zasaditvi trsa mariborske trte dejal, naj bo simbol prijateljstva, ki bo mesti povezoval prek kulture vina. Povezoval bo še več mest, vso našo deželo in Evropo, kar potrjuje tudi navzočnost nemškega veleposlanika ter županje mesta Freising Eve Böning. Preden so poprijeli za lopate, so besedo povzeli strokovnjaki: skrbnik vinske trte na Lentu Stane Kocutar, mariborski viničar Alojz Jenuš - Slavek in vinski mojster Marko Murn iz Škofje Loke. Tu bo za trto skrbel viničar Jože Krek. Trto so posadili ob grajsko obzidje, jo krepko zalili in ob njej nazdravili za dobro rast cepiča.

Z veselo predmartinovo slovesnostjo so tudi uradno sklenili ureditev Trga pod gradom z otroškim igriščem Zamorc, ki ju je ob tej priložnosti skupaj s trto blagoslovil še škofjeloški župnik Matej Nastran.