Onesnaženje potoka pod Industrijsko cono Laze je ugotovila tudi ekološka patrulja Alpe Adria Green 21. julija 2017.

Okoljska škoda nedorečena

Mednarodna organizacija za zaščito okolja in narave Alpe Adria Green je več najvišjim predstavnikom države poslala odprto pismo, s katerim jih pozivajo, naj kaj ukrenejo v zvezi z zavlačevanjem začetka postopka ugotavljanja okoljske škode na območju Industrijske cone Laze v Kranju.

Ljubljana, Kranj – Alpe Adria Green je odprto pismo naslovila na ministrico za okolje in prostor, predsednika vlade, vlado, državni zbor in varuhinjo človekovih pravic. Od naslovnikov zahteva, naj ukrepajo pri »zavlačevanju začetka postopka ugotavljanja nastanka okoljske škode na območju Industrijske cone (IC) Laze v Stražišču pri Kranju, ki bi ga morala izvesti Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) po uradni dolžnosti, vendar se temu izogiba oz. zavlačuje začetek postopka«. Kot so pojasnili v Alpe Adria Green, je ARSO julija leta 2015 ustavil postopek z obrazložitvijo, da nastale škode v industrijski coni, v kateri deluje 25 gospodarskih subjektov, ni mogoče vzročno povezati s posameznim povzročiteljem. Pritožba Alpe Adria Green zoper sklep o ustavitvi postopka je bila z odločbo ministrstva za okolje oktobra 2015 zavrnjena. A je republiško upravno sodišče junija 2016 z razsodbo pritrdilo pritožbi organizacije Alpe Adria Green glede nezakonite zaustavitve postopka inšpekcijskega nadzora. Sodišče je organu prve stopnje tudi dalo navodila glede ugotavljanja vzročne zveze med okoljsko škodo in dejavnostjo povzročiteljev ter opozorilo, da v zvezi s škodo na vodah in škodo, povzročeno tlom, dejansko stanje ni bilo ugotovljeno. Kot trdijo v Alpe Adria Green, ARSO do danes ni začel uresničevati sklepa sodišča, onesnaževanje pa se še vedno nadaljuje. Alpe Adria Green je sicer v pritožbenem postopku zastopala Civilno iniciativo (CI) za zeleno Stražišče, ki že dolga leta tudi z meritvami opozarja na problem onesnaževanja vode in zraka v neposredni okolici IC Laze.

Iz ARSO so sporočili, da so bile vse gospodarske družbe pod stalnim nadzorom inšpekcije, vendar kršitev, ki bi lahko vplivale na okolje, ni bilo ugotovljenih. »V ponovnem postopku smo zaprosili republiški inšpektorat za okolje in prostor za morebitne njihove nove ugotovitve, vendar odgovora še nismo prejeli,« je povedal Andrej Vuga iz ARSO in dodal, da ARSO v tem postopku preučuje tudi možnost, da se prepreči nadaljnje onesnaževanje in sanira okoljska škoda tako, da se priklopi obstoječe kanalizacijsko omrežje na že zgrajeno javno kanalizacijo v Lazah, ki je priključena na Centralno čistilno napravo Kranj. Obstoječi kanalizacijski sistem v IC Laze ima dva kraka – eden se izteka v potok Sorška reka, drug pa v potok iz bajerja v opuščenem glinokopu, zato obstaja nujnost priklopa kanalizacije IC Laze na bližnji primarni kanalizacijski vod, ki vodi na centralno čistilno napravo. Vuga je še poudaril, da je javna kanalizacija infrastruktura lokalnega pomena, ki jo zagotavlja občina: »Prav zaradi tega smo za pojasnila glede priklopa IC Laze na primarni kanalizacijski vod zaprosili Mestno občino Kranj, kjer so pojasnili, da se pri gradnji kanalizacije zatika zaradi denacionalizacijskih postopkov.«