Več prostora in več zdravnikov

Strategija zdravstvenega varstva na Škofjeloškem, ki je nastala zaradi prostorske in kadrovske podhranjenosti zdravstva na tem območju, se je znašla na dnevnem redu občinskega sveta.

Škofja Loka – Strategijo sta svetnikom predstavili Julija Marošek in Slavka Zupan. Ključni izzivi zdravstva v Škofji Loki so pomanjkanje prostora in zdravstvenega osebja, dostopnost programov zdravstvenega varstva za občane je nižja kot v regiji ali državi, nekateri zdravniki so glede na izračunane glavarinske količnike tudi zelo obremenjeni. V strategijo, ki je letos nastajala najprej na štirih delavnicah, so vključili tudi potek usklajevanje na lokalni ravni v odnosu do Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG), ki je nosilec zdravstvenega varstva tudi na Škofjeloškem, in do državne ravni. Dolgoročni strateški cilj je dostopna in kakovostna zdravstvena storitev za vse občane. Svetnike predvsem zanima, kaj lahko stori občina, kako naj pridobi nove zdravnike, za katere sicer objavlja razpise, a jih zaradi prostorske stiske nima kam dati. Zavedajo se tudi, da morajo kadre načrtovati, če želijo priti do specializantov in jih tu ohraniti, saj vlada borba za mlade kadre. Že za sedanje normative ni prostorov, zato bi morali v pol leta najti začasno rešitev za 500 kvadratnih metrov prostorov, za novih štiri ali pet ambulant, v enem letu pa še za dve ambulanti. Za nov zdravstveni center pa bi potrebovali do 5000 kvadratnih metrov površine. V igri je več lokacij, a bi jih bilo treba preveriti z več vidikov. Z vsemi aktivnostmi je treba začeti takoj, menijo tako pripravljavci strategije kot tudi svetniki.

Odbor za družbene dejavnosti je predlagal več sklepov, poleg sprejetja strategije tudi nalogo županu, naj v dveh mesecih ustanovi stalno delovno skupino, ki se bo ukvarjala s tem vprašanjem, Osnovnemu zdravstvu Gorenjske pa, naj takoj izvede ukrepe za kratkoročno kadrovsko in prostorsko rešitev. Svetniki so v razpravi poudarili tudi, da bi moralo biti zdravstvo nepridobitno in bi vsem omogočalo dostopnost do zdravstvenih storitev. Mirjam Jan Blažić meni, da je treba v Škofji Loki vzpostaviti močan javni zavod in javne ambulante, ne pa koncesijskih, kot velja sedaj, pri čemer računa na uspeh zdravstvene reforme. Občani pričakujejo izboljšave na najbolj kritičnih oddelkih zdravstva, pacienti in osebje denimo opozarjajo na slabe pogoje fizioterapije, v razvojni ambulanti je šibka logopedija. Svetniki so podprli še dodatni sklep, ki ga je predlagal Metod Di Batista, naj projektna skupina občinskemu svetu redno poroča o svojem delu.