Nastopajoči iz Selške doline so navdušili na Slovenskem dnevu v Maasmechelnu. / Foto: Sabina Romšak

Čipke zelo pritegnile Belgijce

Mladi folkloristi iz Selc in klekljarice iz Železnikov so sodelovali na Slovenskem dnevu v Maasmechelnu.

Železniki – Predstavniki turističnih društev (TD) iz Selc in Železnikov so bili pred kratkim na tridnevnem gostovanju v Belgiji, kamor so se odpravili na povabilo Slovenskega katoliškega pevskega in kulturnega društva Slomšek iz Maasmechelna. »Društvo Slomšek je bil eden od partnerjev v evropskem projektu EU2Gether, ki smo ga letos izvajali v Železnikih. Tedaj smo vzpostavili dobre neformalne stike, ki so privedli do povabila k sodelovanju na Slovenskem dnevu v Maasmechelnu, ki ga prirejajo za Slovence v Beneluksu,« je pojasnila koordinatorka obiska Andreja Megušar.

Slovenskega dneva, ki je potekal v nedeljo, 22. oktobra, se je udeležila 20-članska delegacija iz Selške doline. Dogajanje je popestrila starejša otroška folklorna skupina iz Selc pod mentorstvom Sonje Čenčič, TD Železniki pod vodstvom Tomaža Weiffenbacha je pripravilo razstavo čipk, klekljarice so prikazale klekljanje, Martin Pintar pa je razstavil kanglice. »Stična točka Železnikov in flamskega dela Belgije sta železarstvo in klekljanje. Tudi tam so bila rudarska območja, medtem ko so ženske klekljale, je pa res, da njim čipka ne predstavlja več take kulturne dediščine kot nam. Prav zato so bile železnikarske klekljarice in čipke zanje zelo zanimive,« je razložila Megušarjeva. Med gosti je bil tudi slovenski veleposlanik v Belgiji Rado Genorio. »Prišli so Slovenci, ki delajo v evropskem parlamentu in komisiji, na veleposlaništvu in slovenskem stalnem predstavništvu v Bruslju. Dvorana je bila polna Slovencev, prišel pa je tudi Jef Albrechts iz komisije za pobratenje v občini Maasmechelen,« je razložila Megušarjeva.

Naslednji dan jih je asistent evropskega poslanca Lojzeta Peterleta, Škofjeločan Blaž Karlin popeljal po evropskem parlamentu, nato pa skupaj s predsednikom društva Slomšek Stanetom Revinškom še po centru Bruslja. Gostovanje so sklenili z odprtjem razstave železnikarskih čipk in nastopom otroške folklorne skupine na veleposlaništvu v Bruslju.

Gostovanje v Belgiji je bilo še posebej zanimivo za otroke, ki so spoznali različne institucije. Prijatelji iz Belgije so se izkazali za gostoljubne, saj so poskrbeli za nastanitev gostov iz Selške doline, ki so dvakrat prespali v hostlu v Maasmechelnu, zadnjo noč pa v pastoralnem centru v Bruslju. Potne stroške so sofinancirali Občina Železniki, Domel in obe turistični društvi, s čimer so precej znižali plačilo za starše folkloristov. Slednji so potovali z letalom, medtem ko so člani TD Železniki v Belgijo krenili s kombijem, ki je vozil tudi opremo folkloristov.

Megušarjeva, ki je tudi članica komisije za mednarodno sodelovanje na Občini Železniki, napoveduje, da bodo z Maasmechelnom še sodelovali. S tem belgijskim mestom je sicer že pobratena Škofja Loka, medtem ko v Železnikih sodelujejo s pobrateno hrvaško Lepoglavo in tirolskim Innichenom, s katerim so letos navezali tesnejše stike.