Na pokopališču na Blejski Dobravi je aktivnih 4802 grobnih mest, štiri grobnice in 126 grobnih prostorov v žarnem zidu. / Foto: Gorazd Kavčič

Nekateri grob najamejo še za časa življenja

Takšni primeri so redki, a se dogaja, pravijo v javnem podjetju JEKO na Jesenicah. Najemniki na pokopališču na Blejski Dobravi lahko izbirajo med žarnimi in klasičnimi grobovi, lahko pa izberejo celo muslimanski grob, se odločijo za raztros pepela ali anonimni pokop ...

Blejska Dobrava – »Včasih se občani že vnaprej odločijo, da bodo vzeli grob v najem,« pravi Dunja Murn, vodja procesa pogrebno-pokopaliških storitev pri javnem komunalnem podjetju JEKO Jesenice, ki upravlja osrednje jeseniško pokopališče na Blejski Dobravi. A takšnih posameznikov, ki bi še za časa življenja razmišljali o tem, kje jih bodo položili k poslednjemu počitku, je vendarle malo. Bolj običajno je, da za takšne stvari ob smrti posameznika poskrbijo svojci. Na pokopališču na Blejski Dobravi imajo več možnosti, kje in kako bodo pokopali sorodnika. Izbirajo lahko med različnimi vrstami grobov, na voljo so jim klasični grobovi, in to enojni, dvojni, celo trojni, ter otroški grobovi. Druga možnost so žarni grobovi, ki so lahko talni ali zidni. Na pokopališču imajo tudi štiri družinske grobnice (novih ne gradijo več, so pa ravno pred kratkim v eni opravili žarni pokop), prostor za anonimne pokope, skupna grobišča in zadnja leta tudi prostor za raztrositev pepela. »Nove grobne prostore ponudimo glede na trenutna prosta grobna mesta, vedno pa poskušamo ugoditi željam svojcev oziroma poslednji volji pokojnika glede lokacije groba,« je povedala Dunja Murn. Včasih svojci, ki imajo že kakšen grob, želijo lokacijo novega groba nekje v bližini, spet drugim je pomemben razgled, bodisi je pokojni imel rad gore bodisi si lep razgled želijo svojci, ki bodo obiskovali grob.

Večina pokopov je žarnih

A če so v preteklosti prevladovali klasični pokopi, je v zadnjih letih teh vse manj, po podatkih podjetja JEKO samo petnajst odstotkov, medtem ko je žarnih pokopov kar 85 odstotkov. Svojci se torej v veliki večini primerov odločijo za upepelitev. In kako je z najemnino za grob? Kot je pojasnila Dunja Murn, se ta plačuje enkrat letno, najemnina pa se giblje od dobrih 27 evrov za enojni grob ali nišo v žarnem zidu do dobrih 136 evrov za najem grobnice. Z grobnino najemniki plačujejo stroške za urejenost pokopališča, oddaje grobov v najem in stroške vodenja evidenc, je pojasnila Murnova. In kaj se zgodi, če najemniki groba obveznosti ne poravnavajo? »V tem primeru jih večkrat pisno opozorimo. Do odvzema groba pride le v redkih primerih, saj poskušamo poiskati svojce pokojnega, ker včasih niti ne vedo, da najemnik groba ne poravnava svojih obveznosti. Tudi zapuščene grobove obravnavamo na enak način, torej poskušamo najti svojce oziroma nekoga, ki bi bil pripravljen prevzeti grob. Zavedamo se, da je odvzem groba skrajni ukrep. V tem primeru opravimo prekop v skladu z odlokom,« je pojasnila Murnova.

Raztros ali anonimni pokop

Zadnja leta je na pokopališču na Blejski Dobravi mogoč tudi pokop z raztrosom pepela. Za to so uredili poseben prostor pod brezami na osrednjem delu pokopališča, ki so ga poimenovali Brezov gaj. A po besedah Dunje Murn se za raztros ne odloča veliko ljudi, lani so tako v Brezovem gaju imeli osemnajst raztrosov, letos bo število podobno. Kdaj pa pride do anonimnega pokopa? Ta se opravi po volji umrlega ali po volji svojcev, pojasnjuje sogovornica. Anonimni pokop se opravi s pokopom krste ali žare oziroma z raztrositvijo pepela na posebej določenem prostoru, brez označbe imena umrlega.

Grobovi za pokojnike islamske vere

Pokopališče na Blejski Dobravi pa je eno redkih v državi, ki ima urejen posebni del, ki je namenjen pokojnikom islamske vere. V skladu z njihovimi običaji pokojnike pokopljejo v klasičen enojni grob, v katerem leži samo en pokojnik. Islam narekuje, da mora pokojnikovo telo ostati nedotaknjeno, zato upepelitev ni dovoljena. Navada je, da je desna stran pokojnika obrnjena proti Meki. Takšni grobovi imajo posebno obeležje, ki se imenuje bašluk, nanj pa zapišejo ime in priimek pokojnika ter datum rojstva in smrti.