Folklorna skupina KD Svoboda je ena redkih, ki je ni treba skrbeti za podmladek.

S pogledom v prihodnost

Kulturno društvo Svoboda Mengeš praznuje petinšestdeset let delovanja, folklorna skupina in mešani pevski zbor pa petinštirideset.

Mengeš – Prejšnji petek je v mengeškem kulturnem domu potekala slovesnost, ki so jo z bogatim programom napolnili člani folklorne skupine in mešanega pevskega zbora, ki delujeta pod okriljem Kulturnega društva Svoboda Mengeš. Razlogov za slavnostno prireditev je bilo več kot dovolj, saj društvo letos beleži že 65 let od ustanovitve, folklora in zbor pa 45.

V prvih letih bogate zgodovine društva je bilo to sicer usmerjeno v dejavnost gledališke skupine in harmonikarskega orkestra, leta 1972 pa so ustanovili pevski zbor in folklorno skupino, ki vse odtlej skrbita za ohranjanje tradicije slovenskih običajev in gojenje kvalitetne zborovske glasbe, po katerih so prepoznavni člani mengeške Svobode.

»Petje na ves glas, ubrano z drugimi glasovi v zboru, občuteno z zavestjo, da smo skupaj … To je Svoboda,« je v zborniku, ki so ga izdali ob tej priložnosti, zapisala predsednica društva in pevskega zbora Germana Leben. Zbor, ki ga zadnja štiri leta vodi zborovodja Iztok Kocen, je v skoraj polstoletni zgodovini zbral številne nagrade in tudi danes navdušuje s kvalitetnimi koncerti.

Pomembne uspehe pa je požela tudi folklorna skupina, ki jo vodi strokovni vodja Edo Reven in pravi razcvet doživlja prav v zadnjih letih. Z najboljšimi ocenami se je vrnila z dveh svojih vrhuncev – folklornih festivalov v Indoneziji in Portoriku, doma pa veljajo za eno najbolj zanesljivih in raznovrstnih skupin pri nas. A poleg nagrad in priznanj se za razliko od večine drugih folklorniki Svobode lahko pohvalijo s številnim podmladkom, kar so dokazali tudi na petkovi prireditvi. Prav zaradi velike otroške skupine so pred petimi leti ustanovili tudi mladinsko folklorno skupino, ki zelo hitro napreduje in ji je letos na državnem srečanju uspelo priti med najboljše odrasle folklorne skupine v Sloveniji.

Za prihodnost bogatega glasbenega in ljudskega izročila se torej vsaj v Mengšu ni treba bati.