Pasijonska soba je izhodišče digitalizirane Romualdove poti./ Foto: Andrej Tarfila

Kulturna dediščina bo bližja mladim

V Škofji Loki je potekal mednarodni tematski seminar Digitalizacija nesnovne kulturne dediščine. Z odprtjem digitalizirane Romualdove poti bo mogoče Škofjo Loko in njen zgodovinski biser, Škofjeloški pasijon, spoznati ob pomoči pametnega telefona ali tablice.

Škofja Loka – Mednarodni seminar z udeležbo osmih partnerjev iz sedmih držav Evropske unije je del projekta CD-ETA (interreg), katerega partner je tudi Regionalna razvojna agencija BSC Kranj. Cilj projekta je izboljšati politiko digitalizacije naravne in kulturne dediščine. Kot je povedal direktor BSC Kranj Rok Šimenc, skušajo med svojimi projekti vsakokrat izpeljati tudi kakega pilotnega, s katerim preverijo, kako te vsebine delujejo v praksi. Takšen primer je tudi na novo odprta Romualdova (pasijonska pot). Sicer pa partnerji v tem projektu prikazujejo primere dobrih praks na področju kulturne dediščine, ki jo je mogoče povezati tudi s turizmom.

Župan Miha Ješe je izrazil zadovoljstvo, da ravno Škofja Loka gosti ta mednarodni posvet in da je za primer digitalizacije izbrana Romualdova pot, ki je tako preizkušena v praksi. Digitalizirana tematska pot bo lahko kulturno dediščino približala mlajšim generacijam, župan pa želi, da bi jo v redni učni program v prihodnje vključili v višjih razredih osnovne šole. Mednarodni seminar v Škofji Loki bo prispeval tudi k boljši prepoznavnosti in internacionalizaciji Škofjeloškega pasijona, katerega ponovna uprizoritev bo leta 2021. Projekt sta predstavili tudi Barbara Rupar iz BSC Kranj in Svetlana Dimitrova-Sotirova, predstavnica vodilnega partnerja projekta CD-ETA Euroregion Pleven-Olt Association iz Bolgarije. Pred seminarjem o digitalizaciji nesnovne kulturne dediščine v Škofji Loki so se partnerji v projektu udeležili že dveh, enega o naravni dediščini in drugega o muzejih in galerijah, sledita še dva v prihodnjem letu, in sicer o digitalizaciji arheoloških najdišč, nato pa še knjižnic in arhivov. Vsak od partnerjev bo nato pripravil akcijski načrt.

V okviru mednarodnega srečanja so v Škofji Loki predstavili Pasijonski almanah, kjer je rdeča nit Škofjeloški pasijon, poleg slovenskih avtorjev (Jože Štukl, Franc Križnar, Andrej Misson, Tone Potočnik) pa sodelujeta tudi dva hrvaška, Sanja Nikčević in Marko Dragić. Odprli so tudi pasijonsko sobo, ki je izhodišče tematske Romualdove (pasijonske) poti s 13 postajami v mestu.