Pomoč majhnim kmetijam

Majhne kmetije bodo na podlagi javnega razpisa lahko pridobile pet tisoč evrov finančne podpore.

Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je prejšnji petek objavilo javni razpis, na podlagi katerega bo namenilo majhnim kmetijam dvajset milijonov evrov finančne podpore. Tri četrtine denarja bo prispeval Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja, četrtino pa slovenska država.

Prvič in izjemoma

Kot je na predstavitvi razpisa dejal minister Dejan Židan, pomoč majhnim kmetijam uvajajo prvič in izjemoma. Za ta ukrep so se odločili zaradi posebnosti slovenskega kmetijstva in velikega števila majhnih kmetij, katerih obstoj in razvoj je pomemben za ohranitev poseljenosti slovenskega podeželja, za preprečevanje zaraščanja kmetijskih površin ter za ohranjanje biotske raznovrstnosti. »Takšne kmetije so zaradi svoje majhnosti in težjih pridelovalnih razmer na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost še posebej ogrožene, zato smo se se skupaj s strokovnimi službami odločili, da jim je treba pomagati,« je dejal minister in poudaril, da želijo s podporo majhnim kmetijam izboljšati njihovo konkurenčnost, produktivnost ter ekonomsko in okoljsko učinkovitost.

Podpora za štiri tisoč kmetij

Znesek podpore bo znašal pet tisoč evrov, kmetijam, ki bodo izpolnjevale razpisne pogoje, pa ga bodo izplačali v dveh obrokih. Do podpore bodo upravičene majhne kmetije, ki so vpisane v register kmetijskih gospodarstev, so za letos oddale zbirno vlogo za neposredna plačila, imajo od tri do šest hektarjev primerljivih kmetijskih površin, redijo od tri do petnajst glav velike živine (GVŽ), imajo več kot polovico obdelovalnih zemljišč na območju z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost in zagotavljajo predpisano število GVŽ na hektar. Po oceni ministrstva pogoje za pridobitev finančne pomoči izpolnjuje 6500 kmetij, z razpisanim zneskom pa bodo lahko podprli 4000 kmetij.

Vloge od 6. novembra do 31. januarja

Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja bo vloge sprejemala v elektronski obliki od 6. novembra letos do 31. januarja prihodnje leto, pri tem pa bo vloge treba vnesti v informacijski sistem agencije in jih tudi podpisati z varnim elektronskim podpisom. Vloga mora vsebovati tudi enostaven poslovni načrt, v katerem vlagatelj opredeli vsaj en cilj, ki prispeva k razvoju kmetije ali k inovativnosti, izpolnjevanju okoljskih zahtev ali k prilagajanju na podnebne spremembe. Če v načrtu izbere za cilj dolgoročno vlaganje v kmetijsko dejavnost (nakup strojev in opreme, ureditev trajnih nasadov, ureditev pašnikov itd.) in za to nameni celotni znesek podpore, bo za ta znesek oproščen plačila dohodnine. Cilje, določene v poslovnem načrtu, bo moral doseči v treh letih od izdaje odločbe o dodelitvi podpore, v tem času pa tudi ne bo smel za več kot desetino zmanjšati obsega kmetijskih zemljišč.