Pred kratkim so prostovoljci iz družbe Goodyear Dunlop Sava Tires skupaj z učenci Osnovne šole Helene Puhar naredili novo zunanjo učilnico.

Prenova je bila res potrebna

Na Osnovni šoli Helene Puhar za otroke s posebnimi potrebami imajo kar nekaj novosti, med drugim tudi dvigalo in učilnico na prostem.

Kranj – V lanskem in letošnjem letu so se na Osnovni šoli Helene Puhar v Kranju razveselili kar nekaj pomembnih pridobitev. V prvi fazi prenove so dobili novo učilnico, dva kabineta in kabinet za učitelje, v drugi fazi, ki je večina potekala med poletnimi počitnicami, pa še novo dvigalo, nove sanitarije v pritličju, nove sanitarije za invalide v prvem nadstropju ter sobo za umirjanje. Največja pridobitev je dvigalo, s katerim je tako učencem kot vsem obiskovalcem šole omogočen dostop z invalidskim vozičkom tudi v prvo nadstropje. Kot namreč poudarja ravnatelj Janez Cuderman, je bila šola zgrajena zelo nenavadno, saj sta imeli po dve učilnici v vsakem nadstropju svoje stopnišče in učilnice med seboj niso bile povezane s hodnikom, kar je predstavljalo ne le težave pri gibanju, temveč tudi neracionalno izrabo prostora.

»Investicija je bila kar velika, največja v zadnjih letih. Kranjska občina je zanjo namenila okoli 250 tisoč evrov. Dela so bila dokončana do začetka šolskega leta. Do konca koledarskega leta računamo, da bomo opremili še tako imenovano soboto za umirjanje, k temu pa bo pripomogla tudi donacija slikarja Janeza Štrosa. Učilnico likovne vzgoje smo po prenovi lahko prestavili v 1. nadstropje, tako da bomo zdaj lahko povečali še glasbeno učilnico,« pravi ravnatelj Janez Cuderman, ki se je skupaj z učenci in učitelji razveselil tudi donacije družbe Goodyear Dunlop Sava Tires. Naredili so jim prav posebno zunanjo učilnico, ki so jo poimenovali učilnica pod magnolijo.

»Že pred leti smo s pomočjo Lions kluba Brnik naredili prvo zunanjo učilnico pri vhodu. Ker je bila ta učilnica pri učencih zelo dobro sprejeta, smo si želeli še eno. Z našimi učenci namreč skušamo čim več časa preživeti zunaj, na zraku. Tako je ekipa Goodyearovih zaposlenih, skupaj z učenci šole, izvedla štiridnevno prostovoljsko akcijo, v kateri so uredili zunanji prostor, ki bo namenjen pouku v naravi,« pravi ravnatelj Cuderman in dodaja, da v letošnjem šolskem letu šolo obiskuje 101 učenec, v naslednjih letih pa jih pa pričakujejo še več.

»Če v letošnjem šolskem letu ne bi pridobili novih prostorov, bi bilo pouk skoraj nemogoče izvajati. Imamo 16 oddelkov in vse učilnice so polne,« še pojasnjuje Janez Cuderman, ki med pridobitvami šole opozarja tudi na tako imenovano zunanjo čutno pot, ki so jo uredili poleg zelenjavnega vrta in vrtne ute. »Čutno pot smo večina naredili sami ali z donatorji. Večino lesa nam je doniral Megales iz Strahinja. Učenci jo zelo radi uporabljajo, saj bosi hodijo po različnih površinah in razvijajo čutila. Naredili bomo še zeliščni otok, na tem delu vrta bomo posadili še nekaj dreves. Učenci radi pomagajo, tako da veliko dela lahko opravimo sami,« še dodaja ravnatelj Cuderman.