Luka Porenta in nova doba čebelarstva

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (118)

V Pevnem pri Stari Loki se je 12. oktobra 1882 rodil čebelar duhovnik Luka Porenta. Pravijo, da se je z njim začela nova doba slovenskega čebelarstva.

Gimnazijo je obiskoval v letih 1835–1841 v Ljubljani. Vpisal je filozofijo, a je v prvem semestru dobil iz filozofije slabo oceno, iz matematike in filologije pa ostal celo neocenjen. Seveda se z ocenami ni strinjal, saj je slovel kot bister in iznajdljiv fant. Ker ga v Ljubljani niso pravilno dojemali, je v drugem semestru izstopil. Odšel je v Gorico, kjer je bil v obeh semestrih odličen. Ko se je tako izkazal, se je vrnil v Ljubljano, kjer je v letih 1844–1848 študiral bogoslovje.

Leta 1849 je bil imenovan za kaplana v Srednji vasi v Bohinju, kjer je bil župnik njegov stric Anton Porenta. Ko je ta leta 1861 umrl, ga je Luka nasledil in ostal župnik v Srednji vasi do svoje smrti leta 1882. Po svojih načrtih je pozidal župnišče, oskrbel zvonove in mnogo notranje cerkvene oprave, med drugim tudi orgle. Zelo se je zavzemal za zidavo nove šole in ureditev vzornega šolskega vrta.

Čebelariti je začel takoj, ko je prišel v Srednjo vas. Leta 1857 je iz neke knjige izvedel za panje s premakljivimi satniki, iznajdbo župnika Dzierzona v Karlsmarktu v Pruski Šleziji. Spoznal je, da so ti panji za naše, zlasti za gorenjske kraje, preveliki, pretežki, predragi, za prevažanje nepripravni, ker jemljejo preveč prostora. Sistem premakljivih satnikov je nato uporabil pri starem kranjskem panju in ga leta 1875 tudi opisal v Novicah: »Čebelar, ki nove Kranjske panjeve ima, mu ni druzega treba, kakor samo to, da takrat, ko čebele trga, satnike ali romčeke s praznim, ali pa le malo z medom nasmetenim satovjem iz panjev pobere, čebele proč omete, in satove v prazne panjeve obesi. Potem pa, kedar čas za to pride, ali v škatlje ali pa čebelam v panjeve poklada. Tako čebelam veliko truda in dela, sebi pa veliko medli prihrani, zakaj čebele ne nosijo voska naravnost iz rož ali cvetlic, ampak ga delajo iz povžitega medu …Vsak lahko spozna, kolikošno škodo tisti čebelarji sami sebi delajo, kateri še mlado in dobro ohranjeno satje prodajajo ali v vosek pokuhajo!«

Pripisal je še, da ima že dolge dobre izkušnje s kranjskim panjem in da njegove panje v Ljubljani prodaja trgovec Mihael Pakič. S tem se je začela nova doba slovenskega čebelarstva. S čebelarjenjem in morda tudi z reklamo?

Zanimivi Gorenjci in dogodki tedna iz dežele Kranjske:

V Trstu je 9. 10. 1780 umrl pravnik Anton Gogola pl. Leesthal. Rodil se okoli leta 1780 v Lescah kot mlajši polbrat poznejšega goriškega nadškofa Jožefa Balanta. Leta 1809 se je prostovoljno uvrstil med domobrance in se na čelu domobranske stotnije boril proti Francozom.

V Kamniku se je 9. 10. 1895 rodila glasbenica, slikarka in uradnica Fani Kratnar. Bila aktivna pri organizaciji in ustanovitvi kamniškega muzeja, ki mu je podarila tudi prve umetnine.

V Fužinah, župnija Kamnik, se je 10. 10. 1830 rodil trgovec in narodni delavec Franc Kapus. Bil je ustanovitelji celjske posojilnice in soustanovitelj čitalnice.

V Velesovem pri Cerkljah na Gorenjskem se je 13. 10. 1832 rodil misijonar Janez Čebulj.

V Novi vasi pri Lescah se je 15. 10. 1829 rodil duhovnik in pisatelj Janez Božič. Med drugim je bil tudi urednik Slovenca.