Romualdova pot bo vodila od enega prizorišča Škofjeloškega pasijona do drugega. Na sliki: prizorišče pri Kašči / Foto: Andrej Tarfila

Romualdova pot bo digitalizirana

Prihodnji teden se v Škofji Loki obetata dva dogodka, povezana s Škofjeloškim pasijonom.

Škofja Loka – Mesto bo namreč v sredo, 18. oktobra, gostilo mednarodni seminar na temo nesnovne kulturne dediščine, s svojo zasnovo interaktivne Romualdove (Pasijonske) poti pa tudi sama prispeva eno od možnih rešitev in praks digitalizacije nesnovne kulturne dediščine, ki jih bodo tuji in domači gostje predstavili na seminarju. Odprli bodo tudi novo tematsko pot, posvečeno Škofjeloškemu pasijonu in njegovemu avtorju Lovrencu Marušiču, patru Romualdu, ki je to prvo dramsko besedilo v slovenskem jeziku zapisal pred skoraj tristo leti v kapucinskem samostanu v Škofji Loki. Kot vemo, je bil Škofjeloški pasijon, ki ga znova uprizarjajo od leta 1999 in ga bodo na ulicah in trgih Škofje Loke znova prikazali leta 2021, ob tristoti obletnici njegovega nastanka, pred leti proglašen za živo kulturno dediščino nacionalnega pomena, decembra lani pa je bil vpisan tudi na reprezentativni Unescov seznam nesnovne dediščine človeštva.

Mednarodni seminar, ki ga v okviru projekta CD-ETA prireja Regionalna razvojna agencija BSC Kranj, bo pokazal inovativne rešitve digitalizacije naravne in kulturne dediščine. Tako bodo udeleženci predstavili politike in orodja za digitalizacijo nesnovne kulturne dediščine v partnerskih regijah (sodelujejo udeleženci iz Bolgarije, Romunije, Španije, Estonije, Italije, Grčije) ter dobrih praks s tega področja. Tako bo Slovenski etnografski muzej predstavil slovenski register nesnovne kulturne dediščine, NEXTO – pametni sopotnik skozi vaša kulturna doživetja Legende Pirana in Romuladovo pot, hrvaški predstavniki/kolegi pa Ekomuzej Batana iz Rovinja. Popoldne načrtujejo predstavitev Pasijonskega almanaha, ob 18. uri pa bo sledilo odprtje nove digitalizirane tematske poti. Po Romualdovi (pasijonski poti) se bo lahko posameznik podal s pametnim telefonom ali tablico in na trinajstih točkah spoznaval Škofjo Loko z njenimi znamenitostmi in njegovo najbolj prepoznavno dragocenost, Škofjeloški pasijon. Reševal bo določene naloge in si na koncu lahko prislužil tudi virtualni spominek, če bo uspešno opravil zadane naloge.