Javno predstavitev v Kranjski Gori, t. i. flash mob, si je v živo preko Facebooka ogledalo več kot osem tisoč ljudi. / Foto: arhiv projekta

Oder – vrata v družbo

V Kranjski Gori se je septembra enaindvajset oseb iz sedmih evropskih držav udeležilo enotedenskega projekta PASI, namenjenega mladim, ki skozi odrsko umetnost pomagajo družbeno ranljivim skupinam pri vključevanju v družbo.

Projekt PASI (Performing Art for Social Inclusion – Odrske umetnosti za socialno vključevanje) je predstavil Domen Rakovec, predstavnik društva ProSoc, ki je med drugim pobudnik ter organizator festivala Integra, ki je že dvakrat potekal v Kranju. Mednarodni projekt je namenjen mladinskim delavcem, ki se pri svojem delu srečujejo s socialno izpostavljenimi oz. izključenimi, marginalnimi skupinami mladih. Rdeča nit metode projekta je ustvarjalnost, ki izhaja iz posameznikovih obstoječih možnosti in zmogljivosti, samoraziskovanja individuuma in njegovih dimenzij in se izvaja v sklopu širšega socialno-kulturnega dela. Udeleženci so med usposabljanjem pridobili teoretično osnovo in široko paleto praktičnih znanj, ki temeljijo na ustvarjalnem gibu, drami in umetnostni terapiji. Osvojene metode, znanje in veščine bodo lahko uporabili pri ponovni integraciji in opolnomočenju ranljivih skupin mladih. Umetnost v socialno kulturnem kontekstu je način, kako izraziti svojo kulturo v najlepši luči. Vsaka dejavnost, ki omogoča odklop iz stresnega okolja in ki temelji na sprostitvi preko izražanja jaza in telesa ter spoštovanju drugega, človeku povrne moči in zaupanje vase ter v okolico, obenem pa je tudi temelj vključevanja v družbeno okolje, je sklenil Rakovec.