S poravnavo naj bi še vedno prihranili

Bohinjski občinski svetniki so izglasovali poravnavo z Nadškofijo Ljubljana za parcelo, na kateri stoji Centralna čistilna naprava Bohinjska Bistrica.

Bohinjska Bistrica – Svetniki Občine Bohinj so na četrtkovi seji soglasno potrdili izvensodno poravnavo z Nadškofijo Ljubljana za 153 tisoč evrov. Gre za zadevo iz leta 2010, ko je Občina Bohinj zaradi črpanja kohezijskih sredstev za gradnjo kanalizacijskih omrežij in čistilnih naprav v sklopu projekta Gorki iskala zemljišče za izgradnjo čistilne naprave, saj je prej predvidena lokacija pri Nomenju zaradi nasprotovanja krajanov odpadla. Edina druga možnost je bila gradnja čistilne naprave na mestu stare, premajhne in zastarele čistilne naprave pred Bohinjsko Bistrico, kjer pa so bila zemljišča v postopku denacionalizacije.

Občina Bohinj se je zato z denacionalizacijsko upravičenko dogovorila za plačilo nadomestila za površino zemljišč, ki bi bile vrnjene v naravi, pri čemer pa je bila Nadškofija Ljubljana pripravljena sprejeti bistveno nižje nadomestilo. Nadškofija bi razliko v ceni nadoknadila s spremembo namembnosti treh sklopov svojih zemljišč, pri tem pa so se zavedali, da sprememba prostorskega načrta ni odvisna le od volje Občine Bohinj, temveč od številnih soglasodajalcev. Zato so se dogovorili za rok pet let, v katerem naj bi spremenili prostorski načrt, sicer pa bi razliko v vrednosti nadomestili v denarju. Kljub prizadevanjem Občine Bohinj do spremembe občinskega prostorskega načrta v dogovorjenem roku ni prišlo, razen v delu območja nekdanje ribogojnice, zato je nadškofija konec decembra lani podala zahtevo za doplačilo razlike v višini 192 tisoč evrov. Ker do soglasja glede zneska ni prišlo, so se odločili za mediacijo, kjer so se dogovorili za poplačilo 153 tisoč evrov v treh letih. Občina Bohinj pa se je zavezala tudi prizadevanjem za tekoče spreminjanje podrobnega prostorskega načrta za območje nekdanje ribogojnice. Občinski svetniki večinoma niso nasprotovali poravnavi, pomisleke so izrazili le glede nevarnosti različnih interpretacij »tekočega spreminjanja podrobnega prostorskega načrta«. Podali pa so tudi vprašanje, zakaj se občina ni začela pogovarjati z nadškofijo takoj, ko je vedela, da zaveze glede prostorskega načrta ne bodo izpolnjene; v občinski upravi poudarili, da so se vse do konca trudili za načrtovane spremembe.

Kot je ob potrditvi poravnave dejal župan Franc Kramar, je s predlagano poravnavo zadovoljen. »Prostorski načrt smo poskušali spremeniti, a nam zaradi negativnih mnenj ''smerničarjev'' to ni uspelo. Občina je še vedno privarčevala okoli štirideset tisoč evrov. Zemljišče, kjer stoji čistilna naprava, je bilo ocenjeno na 240 tisoč evrov, občina je v prvi fazi nadškofiji plačala 48 tisoč evrov, s poravnavo pa bo še 153 tisoč, torej skupno 201 tisoč evrov.«