Kipec boginje Žive je direktorici Gornjesavskega muzeja Ireni Lačen Benedičič podelila Natalia Zarzecka, direktorica lani nagrajenega muzeja Cricoteka iz Krakova. / Foto: Tina Dokl

Živa za Slovenski planinski muzej

Prestižno nagrado živa, ki jo Forum slovanskih kultur podeljuje za najboljši slovanski muzej, je za leto 2017 prejel Slovenski planinski muzej iz Mojstrane.

Bled – Podelitev nagrade živa za najboljši slovanski muzej v petek zvečer v Vili Bled je bila vrhunec štiridnevnega druženja muzealcev, ki jih je Bled gostil v organizaciji Foruma slovanskih kultur, ki danes povezuje trinajst slovanskih držav – poleg Slovenije še Belorusijo, Bolgarijo, Bosno in Hercegovino, Hrvaško, Češko, Makedonijo, Črno goro, Poljsko, Rusijo, Slovaško, Srbijo in Ukrajino. Med triindvajsetimi muzeji iz enajstih slovanskih držav, ki so bili letos nominirani za nagrado živa in so se dan pred tem predstavili trinajstčlanski žiriji, so bili trije slovenski muzeji: Muzej pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu, Park vojaške zgodovine Pivka in – kot se je na koncu izkazalo – tudi zmagovalni Slovenski planinski muzej iz Mojstrane. Nagrado živa so po Skopju, Sankt Peterburgu in Zadru letos na Bledu podelili četrtič zapored. V obrazložitvi k nagradi je bilo med drugim zapisano, da je stalna razstava v muzeju oblikovana na sodoben muzejski način, ki vključuje različne ciljne skupine obiskovalcev in hkrati skozi virtualno izkušnjo plezanja v njih prebuja zanimanje za gore, tako v smislu užitka kot nevarnosti v gorah, tradicije planinstva in še veliko več …