Obtožena Sanda Alibabić je v včerajšnji dopolnitvi zagovora večji del krivde za smrt svoje dveletne hčere znova skušala prevaliti na nekdanjega partnerja. / Foto: Gorazd Kavčič

Razsodba bo znana v četrtek

Včeraj se je z zaključnimi govori tožilstva in obrambe končalo sojenje Mirzanu Jakupiju in Sandi Alibabić za povzročitev vrste telesnih poškodb in zanemarjanja otroka, ki je imelo za posledico smrt dveletne deklice Arine. Tožilka za oba obtoženca zahteva enaindvajsetletno zaporno kazen.

Kranj – Na Okrožnem sodišču v Kranju so včeraj končali sojenje Jeseničanoma Mirzanu Jakupiju in Sandi Alibabić, ki ju obtožnica bremeni zanemarjanja otroka, več kaznivih dejanj lahke telesne poškodbe, treh hude telesne poškodbe in ene posebno hude telesne poškodbe, za posledicami katere je v začetku julija lani umrla dveletna deklica Arina. Na začetku obravnave je najprej svoje pričanje še dopolnila Sanda Alibabić, ki je ponovno poskušala krivdo prevaliti na Jakupija. Kriva naj bi bila njegovo ljubosumnost, ker je znova začela delati. Med njenim zagovorom je v sodni dvorani med obtoženima prišlo do izmenjave hudih besed in vrste kletvic, zato je sodnica sojenje začasno prekinila. Po nadaljevanju se je tudi Jakupi odzval na navedbe svoje nekdanje partnerke, rekoč, da ona potrebuje »le denar in dvajset centimetrov«, ter dodal, da so vse njene navedbe neresnica. Pri tem ga je podprl tudi zagovornik Pavlin, ki je dejal, da je Sandino dopolnjevanje izpovedbe le posledica strahu pred končnimi posledicami.

S tem se je tudi končal dokazni postopek tega odmevnega sojenja, na vrsto pa so prišle zaključne besede tožilstva in obrambe. Tožilka Tina Lesjak je vztrajala pri dopolnjeni obtožnici, v kateri je kvalificirala vrsto, skupaj kar devet kaznivih dejanj, ki jih očita obtoženima. Večkrat je v končni besedi poudarila starševsko dolžnost kot garantno dolžnost odvračanja nevarnosti, ki je bila po njenem mnenju v tem primeru povsem opuščena z obeh strani, pri čemer je Jakupijevo vlogo opredelila kot vlogo očima, s čimer je izenačila tudi njegovo garantno dolžnost. »Po izvedenem postopku je dokazano, da obtožena svoje varovalne dolžnosti nista izpolnila, kar je imelo enake posledice kot aktivno poškodovanje. Če bi otroka kdo zaščitil, nasilja ne bi utrpela, tako pa sta obtožena delovala skupaj in se z dejanji dopolnjevala. Ob vseh poškodbah pa deklice nista niti enkrat odpeljala k zdravniku,« je poudarila tožilka. Za kazniva dejanja, opredeljena v obtožnici, je za oba obtožena zahtevala enotno kazen 21 let zapora.

Zagovornika Darja Roblek, ki zastopa Alibabićevo, in Damijan Pavlin, ki zastopa Jakupija, sta v končnih besedah podrobno analizirala domnevno nezakonitost obtožnice, saj sta vztrajala, da kazniva dejanja niso definirana glede storilcev. Roblekova je poudarila, da tožilstvo podlage za pregon kaznivega dejanja lahke telesne poškodbe sploh nima, saj se ta lahko začne le na predlog oškodovanca ali svojcev, ter vrsto drugih domnevnih nepravilnosti, medtem ko je Pavlin v zaključni besedi poudaril, da vloga Jakupija ni bila vloga očima, temveč ljubezenskega partnerja in sostanovalca matere, saj je bil njegov ločitveni postopek končan šele 17. junija 2016, torej dva tedna pred tragedijo. Oba sta zato predlagala opustitev dela obtožnice, ki naj bi bil nezakonit, ter izrek milejših zapornih kazni, kot je predlagalo tožilstvo.

Obtoženca sta končne besede spremljala tiho, Alibabićevo so vmes nekajkrat obšle solze, zaključni besedi pa sta se odpovedala. Razglasitev sodbe bo v pojutrišnjem.