Ambient Visoške in Debeljakove domačije na Visokem pri Poljanah so razglasili za kulturni spomenik državnega pomena. / Foto: Denis Bozovičar

Spomenik državnega pomena

Ambient Visoške in Debeljakove domačije na Visokem pri Poljanah so razglasili za kulturni spomenik državnega pomena, zato na občini računajo tudi na finančno pomoč države pri nadaljevanju obnove in oživljanju Tavčarjevega dvorca in okolice.

Visoko – »Načrtno delo na področju oživljanja največje stavbne dediščine v neokrnjenem ambientu v Poljanski dolini je dočakalo prvo veliko priznanje,« je ob razglasitvi ambienta Visoške in Debeljakove domačije za kulturni spomenik državnega pomena ugotavljal župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež. Občina je pred petimi leti začela po korakih obnavljati in oživljati Tavčarjev dvorec, v kar so doslej vložili že okrog tristo tisoč evrov, še približno toliko pa jih bodo po grobi oceni potrebovali do leta 2020, ko naj bi vrata dvorca ostala odprta vse leto, je napovedal župan. Obljublja, da se bodo v prihodnje še bolj potrudili, da se to območje in Poljanska dolina povzpneta med najbolj prepoznavne kulturne in turistične znamenitosti Slovenije.

Z obnovo dvorca tako nadaljujejo tudi letos. V prihodnjih dneh bodo začeli obnavljati podkleteni del, kjer bodo do maja prihodnje leto uredili sanitarije. Poleg dokončanja sanitarij v prihodnjem letu načrtujejo še postavitev stavbnega pohištva v letos restavrirani severozahodni sobi. V sodelovanju z Loškim muzejem bodo dopolnili stalno razstavo v dvorcu, v sodelovanju z restavratorskim centrom pa obnovili vhodna vrata in portal. Ob dvorcu bodo postavili tudi otroška igrala. V letu 2019 bo sledila obnova in ureditev glavnega prostora na jugozahodni strani za gostinski namen. »Tako bo ob stoletnici povesti Visoška kronika urejeno celotno pritličje dvorca,« je pojasnil župan. V letu 2020 naj bi dvorec za obiskovalce odprli vse dni v letu, njegovo upravljanje in trženje pa bodo prenesli na pred časom ustanovljeni javni zavod Poljanska dolina. Ob tem je državna sekretarka na ministrstvu za kulturo Damjana Pečnik poudarila, da bi si želeli še več takih gospodarjev, kot so na Tavčarjevem dvorcu, kjer so zdaj tudi z odlokom o razglasitvi za kulturni spomenik državnega pomena priznali, da gre res za izjemen ambient. S tem se je strinjal tudi Gojko Zupan z direktorata za kulturno dediščino, ki ga veseli, da so z gospodarjenjem v tem prostoru poskrbeli, da se je ohranil v celoti in se vanj ni zajedel gozdni rob. Borisu Vičiču z ljubljanske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine pa se zdi najpomembneje, da prostori Tavčarjevega dvorca v celoti zaživijo. »Veliko objektov se je že prenovilo, pa nam zanje ni uspelo najti prave vsebine.« Sodelovanje z Občino Gorenja vas - Poljane je označil za praktično idealno.

Aleš Hafner, ki je izdelal konservatorski načrt za obnovo dvorca, upa, da se z razglasitvijo ambienta Visoške in Debeljakove domačije za kulturni spomenik državnega pomena odpirajo vrata tudi do državnih sredstev. Po besedah Damjane Pečnik status spomenika državnega pomena še ne pomeni financiranja države, imajo pa takšni spomeniki prednost pri pridobivanju sredstev na razpisih. Ob tem je župan Škofje Loke Miha Ješe spomnil, da je dvorec pred propadom sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja rešilo loško gospodarstvo. Za zgled odličnega gospodarja v Poljanski dolini pa je Milan Čadež označil tudi Mateja Demšarja, ki je leta 1990 začel obnavljati Debeljakovo kmetijo in na njej zdaj tudi gospodari.